Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 61-69 από τον Βατανιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 16η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα στον οποίο από το πέμπτο μέχρι και το τριακοστό όγδοο λεπτό του καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει με περισσότερους από τέσσερις πόντους και με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, ο Βατανιακός είναι καθαρότερο μυαλό και καλύτερες επιλογές στο φινάλε και πήρε τη νίκη με την οποία σφράγισε και μαθηματικά την πρόκρισή του στους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 5-8, έχοντας έως τώρα έντεκα νίκες και πέντε ήττες.

Αντίθετα, η ΑΓΕ Πιερίας έχασε την ευκαιρία να έχει το πάνω χέρι για την πρόκριση στα playoffs για τις θέσεις 9-12, ωστόσο βάση προγράμματος παραμένει αισιόδοξη για την επίτευξη αυτού του στόχου, καθώς με ρεκόρ 6-10 βρίσκεται στην έκτη θέση της βαθμολογίας του ομίλου.

Η ΑΓΕ Πιερίας προηγήθηκε με 6-1 στο 2’ 42”, με τον Βατανιακό να απαντά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους για το 6-5 στο 4’ 22” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-21, με το προβάδισμα να αλλάζει πλευρά οκτώ φορές.

Έξι φορές βρέθηκαν οι δύο ομάδες ισόπαλες στο τρίτο δεκάλεπτο, με καμία να μην παίρνει διαφορά μεγαλύτερη των δύο πόντων και με αμφότερες στους πενήντα πόντους μπήκαμε στην τελική ευθεία του παιχνιδιού.

Ο φιλοξενούμενος πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (27-31) στο 16’ 27”, οι παίκτες του Γιώργου Χρυσανθόπουλου απάντησαν προσπερνώντας με 35-33 στο 18’ 59” και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους τριάντα πέντε πόντους.

Ο Βατανιακός πήρε ένα προβάδισμα το οποίο κυμάνθηκε μεταξύ ενός και τριών πόντων, ενώ στο 37’ 21” ξέφυγε με 57-63 και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 61-69.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-21, 35-35, 50-50, 61-69.