Ο Αιγινιακός επικράτησε με 75-43 των Ατρόμητων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου, σε εξ αναβολής αγώνα για την 8η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αιγινιακός κατάφερε να καθαρίσει την υπόθεσή νίκη στο δεύτερο δεκάλεπτο και πλέον χρειάζεται μόλις μία νίκη για την είσοδο στα playoffs για τις θέσεις 5-8, βρισκόμενος στην τρίτη θέση με δέκα νίκες και πέντε ήττες, ενώ διατηρεί και μαθηματικές ελπίδες για την είσοδο στα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Στον αντίποδα, οι Ατρόμητοι με ρεκόρ 1-13 θα αγωνιστούν σε αγώνα κατάταξης με την ΑΚΕ Πιερίας ή την Γουμένισσα για τις θέσεις 17-18.

Καλύτερα μπήκε ο Αιγινιακός στην αναμέτρηση, παίρνοντας το προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 20-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος περιόρισε τους Ατρόμητους στους τέσσερις πόντους και σε συνδυασμό με τους είκοσι τρεις που σημείωσε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 43-16.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, ωστόσο η ομάδα της βόρειας Πιερίας ήταν αυτή που κατάφερε να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά της με το σκορ να διαμορφώνεται σε 60-26.

Ισορροπημένο μεν, διαδικαστικού χαρακτήρα δε ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Αιγινιακό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 75-43.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Ευφραιμίδης.

Δεκάλεπτα: 20-12, 43-16, 60-26, 75-43.