Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 77-76 του Άθλου Αλεξάνδρειας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε εξ αναβολής αγώνα για την 11η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα γεμάτο πάθος, δύναμη, ένταση και ανατροπές, ο Ζαφειράκης Νάουσας κατάφερε να πάρει μία οριακή, αλλά υπερπολύτιμη για την οικονομία του πρωταθλήματος νίκης, καθώς πλέον κρατά την τύχη στα χέρια του σε ότι αφορά την πρόκριση στα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Μετά και την σημερινό αγώνα, η ομάδα της Νάουσας βρίσκεται πλέον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με έντεκα νίκες και τρεις ήττες.

Στον αντίποδα, ο Άθλος Αλεξάνδρειας γνώρισε την πρώτη του ήττα σε δεκατρείς αγώνες, ωστόσο αυτή δεν αναμένεται να έχει κανένα βαθμολογικό αντίκτυπο, καθώς μόνο ένα ολικό black out στους εναπομείναντες τρεις αγώνες μπορεί να του στερήσει την είσοδο στους αγώνες κατάταξης για τις τέσσερις πρώτες θέσεις και την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, ήταν ιδιαίτερα εύστοχος και κατάφερε, όχι μόνο να πάρει το προβάδισμα, αλλά και να αποσπαστεί στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 24-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας ανέβασε την απόδοσή του, ανέτρεψε την κατάσταση, με το γηπεδούχο ωστόσο να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με βραχεία κεφαλή (45-44)

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο την αναμέτρησης, με τον φιλοξενούμενο να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 60-64.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδωσαν μάχη πόντο με πόντο, με τον Ζαφειράκη Νάουσας να είναι αυτός που πήρε τη νίκη στις λεπτομέρειες με το τελικό 77-76.

Διαιτητές: Καραμανλής – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 24-15, 45-44, 60-64, 77-76.