Οι Αργοναύτες επικράτησαν 3-0 του Απόλλωνα Πόντου και πήραν ακόμη μια βαθιά ανάσα για τη μάχη που δίνουν για την παραμονή τους.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τελευταίο 20λεπτο όταν και ο ΑΟΚ κλείδωσε τη νίκη του.

Το σκορ άνοιξε στο 30′ ο Σταμένκοβιτς, με τους Αλίμι (73′) και Έμπερτ (82′, πεν.) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

To φιλμ του αγώνα

11’ Μετά από εξαιρετική κάθετη του Έμπερτ, ο Σπάσιτς βγαίνει μόνος του μπροστά στον Πίτκα όμως αστοχεί, όντας σε δύσκολη θέση.

13’ Ο Οκάν απειλεί και πάλι από μακρινή απόσταση για να διώξει σε κόρνερ ο Πίτκας.

20’ Ο Δαλιανόπουλος περνά στη θέση του τραυματία, Νάσερ.

26’ Κεφαλιά του Φράγκου μέσα από τη μεγάλη περιοχή καταλήγει στην αγκαλιά του Κυρίτση.

30’ ΓΚΟΛ, 1-0. Εξαιρετική σέντρα του Αμούρ για το κεφάλι του Σταμένκοβιτς που νικά τον Πίτκα και δίνει το προβάδισμα στους αργοναύτες.

31’ Σουτ του Ενομό, πολλά μέτρα εκτός εστίας του Κυρίτση.

45+’ Κίτρινη κάρτα στον Ιντζίδη για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σπάσιτς.

51’ Μεγάλη στιγμή για τους φιλοξενούμενους με το Σουντουρά, που σουτάρει ανενόχλητος έξω από τη μεγάλη περιοχή πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κυρίτση.

63’ Κίτρινη στο Σταμένκοβιτς για παρατεταμένο κράτημα.

73’ ΓΚΟΛ, 2-0. Μετά από εκπληκτική ατομική ενέργεια του Σταμένκοβιτς που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ο Αλίμι σκοράρει για πρώτη φορά με τα χρώματα του ΑΟΚ μετά από πάσα πάρε-βάλε του κορυφαίου, Σέρβου.

77’ Κίτρινη στον Καζαντζίδη.

78’ Κάρτα και στον Καλαϊτζίδη για σκληρό μαρκάρισμα επάνω στον Αλίμι.

82’ Πέναλτι για τον ΑΟΚ. Ο Έμπερτ σουτάρει, η μπάλα βρίσκει σε απλωμένο χέρι αμυντικού (Δαλιανόπουλου) και ο διαιτητής υποδεικνύει την
παράβαση.

82’ ΓΚΟΛ, 3-0. Ο Έμπερτ ευστοχεί για το 3-0.

ΑΟ Καβάλα (Νούρι): Κυρίτσης, Καζαντζίδης (85′ Θωμαΐδης), Πανουργιάς, Στίκας, Σπάσιτς, Καραγιάννης, Αμούρ (65′ Αλίμι), Έμπερτ, Οκάν (58′ Σαμπανίδης), Καϊούμπι (85′ Ρέτσος), Σταμένκοβιτς.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πίτκας, Μαλουμαντσοκό, Σουντουρά (58′ Λουφάκης), Καλαϊτζίδης, Ρούνεϊ, Ενομό, Αμπουντού (20′ λ.τ Δαλιανόπουλος), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Φράγκος (69′ Γκάι), Ιντζίδης (69′ Τσιμίκας).

Πηγή: Μικρή Λίγκα