Οι Ατρόμητοι ηττήθηκαν με 52-75 από τον Βαφύρα, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βαφύρας έδωσε τέλος στο σερί των επτά ηττών που είχε, καθώς σημειώνοντας την τέταρτή του νίκη σε δεκατέσσερις αγώνες και πλέον αναπτέρωσε τις ελπίδες του για την κατάληψη ακόμα και της έκτης θέσης, από την οποία απέχει δύο ουσιαστικά νίκες μιας και υστερεί της ΑΓΕ Πιερίας σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας, με το παιχνίδι του ερχόμενου Σαββάτου όπου υποδέχεται τον Εργόναθλο Πολυκάστρου ναι θεωρείται (και να είναι) κομβικό. Οι Ατρόμητοι, οι οποίοι ήταν ανταγωνιστικοί για σχεδόν τρία δεκάλεπτα, μπορεί να παραμένουν ουραγοί με ρεκόρ 1-12, να τους περιμένει δύσκολο πρόγραμμα στην τελική ευθεία του πρωταθλήματος, ωστόσο συνεχίζουν με αναπτερωμένο το ηθικό μετά τις πρόσφατες καλές εμφανίσεις τους.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους Ατρόμητους να προηγούνται στην ολοκλήρωσή του με 17-15.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον Βαφύρα να καταφέρνει να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση από τους αντιπάλους του να να προηγείται στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με 30-33.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο να καταφέρνει να διευρύνει το προβάδισμά του και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ του 42-51.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Βαφύρας κατάφερε να εξανεμίσει κάθε ελπίδα των Ατρόμητων για ενδεχόμενη ανατροπή και με το τελικό 52-75 κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 17-15, 30-33, 42-51, 52-75.