Ο Σκυδραϊκός επικράτησε με 77-76 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα για γερά νεύρα, Σκυδραϊκός και Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών έσωσαν μάχη πόντο με πόντο για σαράντα λεπτά, με τη γηπεδούχο να είναι αυτή που πανηγύρισε στο τέλος τη νίκη, σκαρφαλώνοντας ταυτόχρονα στην τέταρτη θέση του ομίλου με επτά νίκες κι έξι ήττες. Ο Μέγας Αλέξανδρός μετρά τέσσερις νίκες και εννέα ήττες και βρίσκεται στην έβδομη θέση.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 14-18 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά ότι ο Σκυδραϊκός ήταν αυτός που κατάφερε να σκοράρει περισσότερο και έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 37-35.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με το φιλοξενούμενο αυτή τη φορά να έχει το προβάδισμα στο φινάλε, έστω και με βραχεία κεφαλή (56-57).

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να μάχονται για τη νίκη, με τον Σκυδραϊκό να είναι αυτός που κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα στις λεπτομέρειες με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 77-76.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτα: 14-18, 37-35, 56-57, 77-76.