Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ηττήθηκε με 55-100 από τον Εδεσσαϊκό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός σημείωσε άλλη μία νίκη στην προσπάθεια του για την είσοδο στα playoffs για τις θέσεις 5-8, επικρατώντας εύκολα του ΠΑΟΚ Αλμωπίας και πλέον με ρεκόρ 7-8 βρίσκεται στην πέμπτη θέση του ομίλου έχοντας πλεονέκτημα μιας νίκης από την ΑΓΕ Πιερίας και τον Εργόναθλο Πολυκάστρου. Αντίθετα, η ομάδα της Αριδαίας με δύο νίκες και έντεκα ήττες βρίσκεται στην ένατη θέση.

Ο Εδεσσαϊκός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να φτάσει τη διαφορά σε διψήφιο επίπεδο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου η οποί, σα τον βρήκε να προηγείται με 14-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ανέβασε την παραγωγικότητά του, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά σαράντα εννέα πόντους και το φιλοξενούμενο να πηγαίνει στα αποδυτήρια να την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 36-51.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Παναγιώτη Βάτση παρέμειναν συνδεδεμένοι με το αντίπαλο καλάθι, σημείωσαν τριάντα πόντους, με τη διαφορά να ξεπερνά τους τριάντα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 50-81.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Εδεσσαϊκό να φτάνει στην τελική επικράτησε με 55-100.

Διαιτητές: Μελανίδης – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 14-24, 36-51, 50-81, 55-100.