Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ηττήθηκε με 32-83 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος για μία ακόμη φορά δέχθηκε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, αποσπάστηκε με τριάντα έναν πόντους στο πρώτο ημίχρονο κι έφτασε στη δέκατη τρίτη του νίκη σε δεκαπέντε αγώνες κι απέχει μόλις μία από την πρόκριση στα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Στον αντίποδα, ο Εργόναθλος Πολυκάστρου, ο οποίος συνεχίζει τα ταλαιπωρείται από απουσίες, υποχώρησε στην έβδομη θέση με έξι νίκες και εννέα ήττες.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε σε έναν ακόμη αγώνα με το «μαχαίρι στα δόντια», δέχθηκε μόλις πόντους μόλις μία φορά από σουτ εντός παιδιάς και τέσσερις συνολικά, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί με 4-22 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς ο Εργόναθλος Πολυκάστρου σημείωσε μόλις επτά πόντους, με το φιλοξενούμενο να βάζει είκοσι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 11-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Κατερίνης κατέβασε ταχύτητα, διαχειριζόμενη το μεγάλο της προβάδισμα και η περίοδος ολοκληρώθηκε με το υπέρ της 22-60.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Πιερικό Αρχέλαο να παίρνει τη νίκη με το τελικό 32-83.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 4-22, 11-42, 22-60, 32-83.