Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 79-44 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα Κιλκίς δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση και της ΑΓΕ Πιερίας και να σημειώσει τη δέκατη τέταρτη νίκη της σε ισάριθμους αγώνες που τη διατηρεί πρώτη και σε απόσταση δύο νικών από τον Πιερικό Αρχέλαο, τον οποίο αντιμετωπίζει στην Κατερίνη το ερχόμενο Σάββατο κι έγινε η πρώτη ομάδα που «έκλεισε θέση» για τα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Η ΑΓΕ Πιερίας, η οποία ταξίδεψε στο Κιλκίς με δύο μόλις άντρες και πέντε εφήβους, παρουσιάστηκε ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο παραδόθηκε στο τρίτο και πλέον μετρά έξι νίκες κι εννέα ήττες που τη φέρνουν στην έκτη θέση του ομίλου.

Η ΚουΠΑ Κιλκίς πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ δημιουργώντας διψήφια διαφορά και προηγήθηκε με 37-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΓΕ Πιερίας ισορρόπησε το παιχνίδι γεγονός που αποτυπώθηκε και στο επιμέρους σκορ, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από δεκαπέντε πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 37-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ήταν απόλυτη κυρίαρχος και στις πλευρές του παρκέ, σημείωσε είκοσι οκτώ πόντους και δεχόμενη μόλις οκτώ αποσπάστηκε με 65-34.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με την ΚουΠα Κιλκίς να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 79-44.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Παπαγεωργίου.

Δεκάλεπτα: 21-10, 37-26, 65-34, 79-44.