Παίζοντας στον «αυτόματο πιλότο» και χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα οι Πάνθηρες έκαναν το καθήκον τους και επικράτησαν εύκολα με 47-78 επί της ουραγού ΑΚΕ Πιερίας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος σε αγώνα για την 15η αγωνιστική του Β’ Ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα του Δάμη Χρυσίδη έθεσε τις βάσεις για τη νίκη της από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο καθώς ανέβασε τη διαφορά της σε πολύ υψηλά επίπεδα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +25 και κάνοντας διαχείριση στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού. Στον αντίποδα, η ΑΚΕ Πιερίας ναι μεν είχε να αντιμετωπίσει μία από τις τρεις κορυφαίες ομάδες του ομίλου, όμως η εικόνα της στο παιχνίδι δεν ήταν και η καλύτερη δυνατή συγκριτικά με άλλα παιχνίδια που έχει δώσει, χάνοντας από πολύ νωρίς και με σχετική ευκολία τη σημερινή μάχη.

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα οι Πάνθηρες βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 11-3, ενώ η ομάδα του Παναγιώτη Αθανασιάδη παρέμεινε στο 0-12.

Οι φιλοξενούμενοι φρόντισαν από το ξεκίνημα να φέρουν το ματς υπό τον έλεγχο τους, με την ΑΚΕΠ από την πλευρά της να ακολουθεί στο σκορ αλλά και να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο στην πρώτη περίοδο, με τους Πάνθηρες κλείνουν το δεκάλεπτο με τη διαφορά των 8 πόντων (11-19).

Μετά το πέρας τριών λεπτών στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Δάμη Χρυσίδη διπλασίασε το προβάδισμά της (13-29) ενώ στη συνέχεια και για τα επόμενα πέντε περίπου λεπτά οι φιλοξενούμενοι έθεσαν τις βάσεις για την επικράτηση, καθώς κράτησαν τον αντίπαλο στο απόλυτο μηδέν και ταυτόχρονα οι ίδιοι με πλουραλισμό στην επίθεση έτρεξαν 0-13 σερί εκτοξεύοντας τη διαφορά, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 20-45.

Το πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου ήταν άκρως αντιπαραγωγικό, με τις δυο ομάδες να μετρούν πάρα πολλές χαμένες επιθετικές προσπάθειες και τους Πάνθηρες να έχουν ανεβάσει το προβάδισμα σε κάτι περισσότερο από doublescore. Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά έως το +30 δύο φορές στη συγκεκριμένη περίοδο στη συνέχεια, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 29-58.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο και ενώ όλα είχαν κριθεί οριστικά, αμφότεροι οι αντίπαλοι έπαιξαν απόλυτα ελεύθερο και ανοιχτό μπάσκετ και συνδέθηκαν για τα καλά με το καλάθι, με την ΑΚΕ Πιερίας να τρέχει επιμέρους σκορ 9-2 μετά το πέρας των πρώτων τεσσάρων περίπου λεπτών. Στη συνέχεια, οι Πάνθηρες ξαναέβαλαν το πόδι στο γκάζι για λίγο, διεύρυναν τη διαφορά τους ακόμη περισσότερο φτάνοντας έως και στο +33, με τους δύο προπονητές στο τέλος να δίνουν και χρόνο συμμετοχής σε πιο νέα παιδιά και με την τελική κόρνα να βρίσκει νικητές τους φιλοξενούμενους με σκορ 47-78.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 11-19, 20-45, 29-58, 47-78.