Ο Βατανιακός ηττήθηκε με 69-77 από τον Αιγινιακό, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 15η αγωνιστική της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός «προσήλθε στο αγώνα με τετράλεπτη καθυστέρηση», γεγονός που το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Αιγινιακός, ο οποίος ξέφυγε με διψήφια διαφορά, αναγκάζοντας τον αντίπαλό του να κυνηγά το σκορ από νωρίς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βατανιακός εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του, ο Αιγινιακός βρήκε τις απαντήσεις στα κρίσιμα σημεία και κατέκτησε το ροζ φύλλο αγώνα. Με το αποτελέσμα αυτό οι δύο ομάδες βρίσκονται στην τρίτη και την τέταρτη θέση με απολογισμό εννέα νίκες και πέντε ήττες.

Ο Βατανιακός άνοιξε το σκορ (2-0) μόλις στο τέταρτο δευτερόλεπτο του αγώνα, ωστόσο ο Αιγινιακός «απάντησε» με ένα σερί δώδεκα πόντων και προηγήθηκε με 2-12 στο 3’ 31”. Ένα νέο σερί, πέντε πόντων αυτήν τη φορά, έδωσε στο φιλοξενούμενο προβάδισμα δώδεκα πόντων (10-22) στο 8’ 37” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 12-25.

Η διαφορά για την ομάδα της βόρειας Πιερίας έφτασε στους δεκαπέντε (18-33)  στο 13’ 28” και στους είκοσι (26-46) στο 18’ 31”, με το γηπεδούχο να σημειώνει έξι αναπάντητους πόντους στα τελευταία εξήντα επτά δευτερόλεπτα του ημιχρόνου (32-46).

Η ομάδα της Κατερίνης μείωσε σε 42-48 στο 23’ 50”. Η διαφορά έπεσε σε απόσταση μιας κατοχής (47-50) στο 26’ 00” με τους παίκτες του Δημήτρη Ροδά να αντιδρούν ξεφεύγοντας με 49-59 στο 28’ 36” και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 53-61.

6’ 22” πριν το τέλος οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στους εξήντα έναν πόντους, με τον Βατανιακό να περνά για πρώτη φορά, μετά το αρχικό 2-0, στο σκορ (63-61) δεκαεπτά δευτερόλεπτα αργότερα, με τον Αιγινιακό να τρέχει ένα σερί οκτώ πόντων για το 63-69 στο 38’ 01” για να φτάσει στην τελική επικράτηση με 69-77.

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ. – Ταρενίδης Κ.

Δεκάλεπτα: 12-25, 32-46, 53-61, 69-77.