Ο Ζαφειράκης Νάουσας επικράτησε με 72-50 των Πανθήρων, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Νάουσας, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Μπορεί κάθε νίκη να δίνει δύο πόντους και κάθε ήττα έναν, ωστόσο το σημερινό παιχνίδ είναι πολύ πιθανό να αποδειχθεί στο τέλος του πρωταθλήματος ότι ήταν τεσσάρων βαθμών. Ο λόγος; Και οι δύο ομάδες έχουν από τρεις ήττες κι όπως όλα δείχνουν θα μονομαχήσουν μέχρι το τέλος της κανονικής περιόδου για τη δεύτερη προνομιούχο θέση που οδηγεί στα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Ο Ζαφειράκης Νάουσας κατάφερε στο τρίτο δεκάλεπτο όχι μόνο να αποκτήσει προβάδισμά που τον οδήγησε στη νίκη, αλλά υπερκάλυψε και τη διαφορά των τεσσάρων πόντων με την οποία είχε ηττηθεί στην Κατερίνη και να έχει το πλεονέκτημα απέναντι στους Πάνθηρες σε ενδεχόμενο ισοβαθμίας.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τους Πάνθηρες να προηγούνται με 13-15 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας πήρε στα χέρια του τα ηνία του αγώνα, σημείωσε δεκαοκτώ πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκατρείς που δέχθηκε, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 33-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Νίκου Τούφα ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι στο παρκέ, κράτησαν τους αντιπάλους τους σε μονοψήφιο σκορ, το οποίος διαμορφώθηκε σε 54-37 στο τέλος της περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας, όχι μόνο κατάφερε να διαχειριστεί, αλλά διεύρυνε κιόλας το προβάδισμά του κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 72-50.

Διαιτητές: Μητώνας – Χάνος.

Δεκάλεπτα: 13-15, 33-28, 54-37, 72-50.