Η ΚουΠα Κιλκίς επικράτησε με 75-53 του Εδεσσαϊκού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΚουΠα Κιλκίς «στραγγαλίσε» στο πρώτο δεκάλεπτο τον Εδεσσαϊκό ο οποίος ταξίδεψε με μόλις έξι παίκτες, μη επιτρέποντάς του να ευστοχήσει εντός παιδιάς, κάνοντας απλή υπόθεση την συνέχεια του παιχνιδιού και διαχειριζόμενη στην συνέχεια το προβάδισμά της έφτασε στη δέκατη τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες και παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου. Η ομάδα της Έδεσσας, ανέκαμψε από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ήταν άκρως ανταγωνιστική, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει τη διαφορά και να μπει στη διεκδίκηση της νίκης, γνωρίζοντας την όγδοη ήττα της σε δεκατέσσερις αγώνες, με στόχο για την συνέχεια την είσοδο στα playoffs για τις θέσεις 9-12.

Η ΚουΠα Κιλκίς μπήκε αποφασισμένη να μην επιτρέψει στον Εδεσσαϊκό να την απειλήσει και χάρη στην εξαιρετική αμυντική της λειτουργία, προηγήθηκε στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-1.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός έβγαλε αντίδραση και ισορρόπησε το παιχνίδι, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 36-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκαλέπτου, με τη γηπεδούχο να σημειώνει είκοσι δύο πόντους και τον Εδεσσαϊκό ένα λιγότερο και το την ομάδα του Κιλκίς να μπαίνει στην τελική ευθεία του αγώνα με το υπέρ της 58-35.

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΚουΠα Κιλκίς να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 75-53.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 21-1, 36-14, 58-35, 75-53.