Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 49-97 από τον Άθλο Αλεξάνδρειας, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας, κάνοντας ένα πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο, δεν δυσκολεύτηκε να να πετύχει την ενδέκατή του νίκη σε ισάριθμους αγώνες και να κάνει… ενάμιση ακόμα βήμα (σε συνδυασμό με τη νίκη του Ζαφειράκη Νάουσας επί των Πανθήρων) για την εξασφάλιση της πρόκρισης στα playoff για την ανάδειξη του πρωταθλητή. Στον αντίποδα, η ΑΚΕ Πιερίας δεν τα κατάφερε ούτε στην σημερινή (ενδέκατη) προσπάθειά της να κατακτήσει το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα της χρονιάς και παραμένει ουραγός στη βαθμολογία.

Η ΑΚΕ Πιερίας προηγήθηκε με 5-2 στο 2’ 30” με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να απαντά με ένα σερί δέκα πόντων για το 5-12 στο 6’ 15”, με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 7-20.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το φιλοξενούμενο να πετυχαίνει επτά αναπάντητους πόντους για το 7-27 στο 11’ 09”, με την ομάδα της Κατερίνης να βρίσκει στην συνέχεια τις «απαντήσεις» και το πρώτο μισό της αναμέτρησης ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-45.

Στο 25’ 45” η διαφορά ξεπέρασε το φράγμα των τριάντα πόντων (31-62) και των σαράντα στο 28’ 08” (33-73), με το σκορ να διαμορφώνεται σε 36-79 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 49-97.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Φελεκίδης.

Δεκάλεπτα: 7-20, 21-45, 36-79, 49-97.