Μία αναμέτρηση που ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο, τη μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο ο Πιερικός Αρχέλαος στο δεύτερο μέρος, επικρατώντας με το επιβλητικό 86-46 επί του Αιγινιακού στο Κλειστό Γήπεδο του Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης για την 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον στο πρώτο του μισό, καθώς ο Αιγινιακός ήταν αρκετά ανταγωνιστικός απέναντι στους γηπεδούχους και ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο στο δεύτερο μέρος η υψηλή κλάση και ποιότητα των παικτών του Πιερικού Αρχέλαου έκαναν τη διαφορά με αποτέλεσμα να καθαρίσουν οριστικά με την υπόθεση νίκη στην τρίτη περίοδο, ενώ μάλιστα στην τέταρτη έδωσαν διαστάσεις θριάμβου σε αυτή καταφέρνοντας να επικρατήσουν με την εκκωφαντική διαφορά των 40 πόντων!

Με αυτό το ροζ φύλλο αγώνα η ομάδα της Κατερίνης βελτίωσε το ρεκόρ της στο 13-2 και παρέμεινε στο κυνήγι της πρωτιάς, ενώ από την άλλη η αντίστοιχη του Αιγινίου γνώρισε την πέμπτη ήττα της ύστερα από 13 αναμετρήσεις πρωταθλήματος.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον ανάμεσα σε δύο από τις πιο αθλητικές ομάδες τις κατηγορίας, με τους φιλοξενούμενους να αποκτούν προβάδισμα πέντε πόντων στο ξεκίνημα και τους γηπεδούχους να απαντούν με τη σειρά τους τρέχοντας ένα σερί 9-0 και κάνοντας το 11-6 (5’ και 27’’). Στη συνέχεια οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και τον Πιερικό Αρχέλαο να κλείνει την περίοδο προηγούμενος μετο ισχνό +2 (21-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Ηλία Λοτζανιώτη ανέβασε ταχύτητα και διεύρυνε όσο περνούσε ο χρόνος το προβάδισμά της παίζοντας παράλληλα όμορφο μπάσκετ με πολύ ωραίους επιθετικούς συνδυασμούς, ενώ από την άλλη ο Αιγινιακός εξακολουθούσε να είναι ανταγωνιστικός και να καταδιώκει τον αντίπαλό του. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για πρώτη φορά στα μισά περίπου της περιόδου (33-23, 5’ και 49’’) ενώ κατάφεραν να τη φτάσουν έως το +13 δύο λεπτά πριν το τέλος (42-29, 2’ και 12’’). Εν τέλει, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Πιερικό Αρχέλαο να έχει προβάδισμα 12 πόντων (45-33).

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν αποφασισμένοι να απλοποιήσουν τα πράγματα και να τελειώσουν οριστικά με την υπόθεση νίκη και το έπραξαν με τον πλέον επιβλητικό τρόπο, αφού με ένα τρελό ξέσπασμα κράτησαν τον αντίπαλο πολύ μακριά από το καλάθι τους, ενώ την ίδια στιγμή οι ίδιοι εκτόξευαν διαρκώς την υπέρ τους διαφορά φτάνοντας μέχρι και στο +26 (63-37, 0’ και 53’’) με την περίοδονα κλείνει με το σκορ στο 65-37.

Στην τελευταία περίοδο, αμφότεροι οι προπονητές έδωσαν χρόνο συμμετοχής σε νεαρότερους παίκτες από τη στιγμή που η τύχη της αναμέτρησης είχεκριθείαπό το προηγούμενο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να είναι ορεξάτοι και αυξάνουν όλο και περισσότερο το προβάδισμά τους, πετυχαίνοντας καλάθι με κάθε πιθανό τρόπο και καταφέρνοντας να πάρουν τη νίκη με την επιβλητική διαφορά των 40 πόντων.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 21-19, 45-33, 65-37, 86-46.