Ο Ορφέας Κατερίνης ηττήθηκε με 49-27 από τον Φίλιππο Βέροιας, στο Φιλίππειο Δημοτικό Γυμναστήριο Βέροιας σε εξ αναβολής αγώνα για την 8η αγωνιστική του Β’ υποομίλου 2ου ομίλου της Α2 Γυναικών.

Περίπου δεκαοκτώ ώρες μετά τη χθεσινή τους αναμέτρηση στην Κατερίνη, οι δύο ομάδες ξαναβρέθηκαν αντιμέτωπες στην Βέροια, με το γηπεδούχο Φίλιππο να φτάνει εύκολα στη νίκη και να διατηρεί το αήττητο στον όμιλο, σε αντίθεση με τον Ορφέα που μετά οκτώ ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Ο Φίλιππος Βέροιας αποσπάστηκε στο σκορ μετά το πέμπτο λεπτό ενώ μετά το εικοστό η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό τερμάτων και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 28-12.

Η ομάδα της Βέροιας συνέχισε να διευρύνει το προβάδισμά της και στο δεύτερο ημίχρονο, η οποία έφτασε στα είκοσι τέρματα λίγο πριν το δέκατο πέμπτο λεπτό, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 49-27.

Διαιτητές: Μαυριδης – Τομίδης.

Κόκκινες: Latollari (47’ 13”), Ndoj (55’ 12” – τρία δίλεπτα).
Δίλεπτα: 3-6.
Πέναλτι: 4/4-3/5.

Πεντάλεπτα: 5-2, 9-3, 13-6, 18-9, 24-10, 28-12 (ημ.), 32-15, 35-18, 38-18, 42-21, 45-25, 49-27.

ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας (Χαραλαμπίδης): Δημητρίου 1, Τσαγκερά 1, Σιώπη, Σιαραψή 1, Βακαλφώτη 8, Θεοδωρίδου 4, Νικολοπούλου 8, Καραμήτσου 1, Παπαδοπούλου 7, Παναγιωτίδου, Παπά 4, Τσαγκάρου 3, Γερουλίδου 1, Γιακουμάκου 2, Σαρηγιαννίδου 3, Καραγιαννοπούλου 5.

ΓΑΑΣ Ορφέας Κατερίνης: Χριστοφορίδου, Ανανιάδου, Latollari 4, Κακάνη 13, Ζάχου 1, Τσακπουνίδου 4, Ndoj 3, Χατζηκοσμά, Λύρα 2, Ασαρίδου, Αναστασίου, Λούλα, Σκούφα, Νταρλαγιάννη.