Ο Αιγινιακός ηττήθηκε με 73-85 από την ΚουΠα Κιλκίς, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν αγώνα που κινήθηκε στο όριο μέχρι και τα τελευταία του λεπτά, η ΚουΠα Κιλκίς κατάφερε να «αποδράσει» από το Αιγινίο σημειώνοντας τη δωδέκατή της νίκη σε ισάριθμους αγώνες παραμένοντας σε απόσταση δύο νικών από τον διώκτη της, Πιερικό Αρχέλαο. Στο αντίποδα, ο Αιγινιακός μετά τις δύο κακές του εμφανίσεις στην Έδεσσα και κόντρα στον Εργόναθλο Πολυκάστρου, έδειξε σημάδια ανάκαμψης, φτάνοντας στην πηγή μιας μεγάλης νίκης, χωρίς όμως επιτυχία και με οκτώ νίκες και τέσσερις ήττες παραμένει τέταρτος.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΚουΠα Κιλκίς να το ολοκληρώνει προηγούμενη με 18-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τη φιλοξενούμενη να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με προβάδισμα τριών πόντων (38-41).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να μάχονται πόντο πόντο, αλλά και τώρα η ομάδα του Κιλκίς ήταν αυτή που κέρδισε το… «photo finish» (61-63)

Ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε κάτι, μέχρι και τα τελευταία λεπτά, όταν η ΚουΠα Κιλκίς κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ, να διαχειριστεί στην συνέχεια το προβάδισμά της και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 73-85.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 18-20, 38-41, 61-63, 73-85.