Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 85-67 του Βατανιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να υπερτερει του Βατανιακού στα… σημεία σε κάθε δεκάλεπτο της αναμέτρησης κι αυτό του ήταν αρκετό να σημειώσει την έκτη του νίκη σε δεκατρείς αγώνες παραμένοντας στην έβδομη θέση, μπαίνοντας γερά στο παιχνίδι της εξάδας, καθώς έχει έναν αγώνα λιγότερο από ΑΓΕ Πιερίας και Εργόναθλο Πολυκάστρου που βρίσκονται στην πέμπτη και την έκτη θέση αντίστοιχα. Στον αντίποδα, ο Βατανιακός γνώρισε την τέταρτή του ήττα σε δεκατρείς αγώνες και το «όνειρο» του να μπει σφήνα ανάμεσα σε ΚουΠα Κιλκίς και Πιερικό Αρχέλαο απομακρύνεται.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να βρει περισσότερες λύσεις στην επίθεση με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα στο σκορ και να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 18-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες σημείωσαν συνολικά πενήντα τρεις πόντους, με τον γηπεδούχο να σημειώνει τριάντα με έξι εύστοχα τρίποντα και να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 48-35.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Παναγιώτη Βάτση να καταφέρνουν ωστόσο να διευρύνουν ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του και το σκορ να διαμορφώνεται σε 65-48.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τέταρτου δεκαλέπτου, με τον Εδεσσαϊκό να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 85-67.

Διαιτητές: Καραμανλής – Παζάρκας.

Δεκάλεπτα: 18-12, 48-35, 65-48, 85-67.