Η Γουμένισσα ηττήθηκε με 61-77 από τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν κυρίαρχος του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με είκοσι δύο πόντους, με αποτέλεσμα να πάρει την εκτός έδρας νίκη και με ρεκόρ 7-6 διατηρήθηκε στο τρίτο σκαλοπάτι της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η Γουμένισσα έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ήταν αργά για να ανατρέψει την κατάσταση, γνωρίζοντας τη δέκατη ήττα σε δώδεκα αγώνες και παραμένει στην ένατη θέση.

Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση, σημειώνοντας είκοσι έναν πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 14-21 στην ολοκλήρωσή του.

Με τους παίκτες του φιλοξενούμενου να παραμένουν συνδεδεμένοι με το αντίπαλο καλάθι κύλησε και το δεύτερο δεκάλεπτο, κρατώντας ταυτόχρονα την αντίπαλό τους σε μονοψήφιο σκορ και κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με προβάδισμα είκοσι δύο πόντων (23-45).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Γουμένισσα ισορρόπησε το παιχνίδι, σημείωσε είκοσι πόντους, στο ίδιο διάστημα δέχθηκε δεκαεννέα, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 42-65.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η γηπεδούχος κατάφερε να μειώσει μεν τη διαφορά, δεν κατάφερε δε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση της νίκης, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να επικρατεί με 61-77.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 14-21, 23-45, 42-65, 61-77.