Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών ηττήθηκε με 47-70 από τον Ζαφειράκη Νάουσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Χάρη σε δύο εκρηκτικά του δεκάλεπτα (το πρώτο και το τέταρτο) ο Ζαφειράκης Νάουσας κατάφερε να περάσει από τα Γιαννιτσά επικρατώντας του τοπικού Μέγα, ο οποίος όμως αναγκάστηκε να κυνηγάει από νωρίς το σκορ, μην καταφέρνοντας να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι. Με αυτήν του τη νίκη ο Ζαφειράκης Νάουσας ανέβηκε στην τέταρτη θέση με οκτώ νίκες και τρεις ήττες, ενός ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών παραμένει έβδομος με τέσσερις νίκες και οκτώ ήττες.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας μπήκε ιδιαίτερα «ζεστός» στο παιχνίδι, καθώς κατάφερε να σημειώσει είκοσι έξι πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να «μπει» στη δεύτερη περίοδο με προβάδισμα δεκαπέντε πόντων (11-26).

Από το ζενίθ στο ναδίρ βρέθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο η παραγωγικότητα του φιλοξενούμενου, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να τον περιορίζει μόλις στου οκτώ πόντους, ωστόσο η ομάδα της Νάουσας διατήρησε το προβάδισμά της και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενη με 25-34.

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τους παίκτες του Νίκου Τούφα να είναι αυτοί που βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση με το σκορ να διαμορφώνεται στην ολοκλήρωσή του σε 35-49.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης Νάουσας ανέκτησε τα ηνία του αγώνα, με αποτέλεσμα να φτάσει στην τελική επικράτηση με 47-70.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 11-26, 25-34, 35-49, 47-70.