Ο Πιερικός ηττήθηκε με 3-2 σετ από τον ΑΟ Αιγιαλέων, στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Αιγίου, σε αγώνα για την 3η αγωνιστική του Δ’ ομίλου της Pre League Ανδρών.

Η ομάδα της Κατερίνης βρίσκεται στην 1η θέση του πίνακα με 6 βαθμούς σε 3 αγώνες έναντι 5 βαθμών σε 2 αγώνες που έχει η ομάδα της Πελοποννήσου.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο 1ο σετ και προηγήθηκαν 8-4 με τον Πιερικό να “ροκανίζει” σιγά σιγά τη διαφορά και να μειώνει σε 16-14 και 21-20. Η ομάδα του Αιγίου, όμως ήταν αυτή που πανηγύρισε την κατάκτηση του σετ με 26-24 σε 26 λεπτά.

Στο 2ο σετ ο Πιερικός πηρε το προβάδισμα στις αρχές (6-8) όμως οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν και πέρασαν μπροστά με 16-15. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το τέλος του σετ το οποίο κατέληξε στον ΑΟ Αιγιαλέων με 25-23 σε 29 λεπτά.

Στο 3ο σετ η ομάδα του Κώστα Σαρρή μπήκε αποφασισμένη να ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση και πήρε προβάδισμα με 5-8. Η διαφορα αυξήθηκε με ένα επιμέρους 4-8 και έφτασε στο 9-16. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κρατηθούν “ζωντανοί” και μείωσαν σε 17-21 όμως ο Πιερικός κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στην επικράτηση με 19-25 σε 34 λεπτά.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στο 4ο σετ, με τους Κατερινιώτες να παίρνουν προβάδισμα με 6-8 και να το διατηρούν, αυξάνοντάς το σε 12-16 και 16-21. Το τελικό 20-25 υπέρ του Πιερικού σε 26 λεπτά έφερε το ματς στα ίσα και οδήγησε την αναμέτρηση στο tie break.

Εκεί ο Πιερικός ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε 3-5 όμως οι Πελοποννήσιοι με ένα σερί 7-4 πέρασαν μπροστά με 10-9. Μάλιστα, διεύρυνταν το προβάδισμά τους φτάνοντας στο 12-9 με τον Πιερικό να μη μπορεί να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση και τους γηπεδούχους να επικρατούν τελικά με 15-13 σε 18 λεπτά.

Διαιτητές: Χανδρινός – Γκόλφης.

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-19, 25-20, 13-15 σε 153’.