Η ΑΓΕ Πιερίας ηττήθηκε με 32-63 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος σε αγώνα για τη 14η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος για ένα ακόμη παιχνίδι άνοιξε το δρόμο προς την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα μέσω της άμυνάς του, καθώς δεχόμενος μόλις δύο πόντους στα πρώτα 9’ 12”, αποσπάστηκε από νωρίς στο σκορ κι έφτασε στην ενδέκατη νίκη σε δεκατρείς αγώνες, η οποία τον διατηρεί στη δεύτερη θέση του ομίλου. Η ΑΓΕ Πιερίας μετά «μπήκε» στον αγώνα μετά το ένατο λεπτό, γεγονός που της στέρησε τις όποιες πιθανότητες είχε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και πλέον μετρά έξι νίκες και οκτώ ήττες.

Ο Πιερικός Αρχέλαος κράτησε το μηδέν στην άμυνα για 6’ 08”, χρονικό σημείο στο οποίο προηγήθηκε με 0-13, με τη διαφορά να φτάνει στους δεκαεννέα (2-21) στο 8’ 54” και το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 8-23 χάρη σε ένα επιμέρους 6-2 των γηπεδούχων στα τελευταία 48”.

Η ΑΓΕ Πιερίας μείωσε σε 13-23 στο 12’ 38”, με το φιλοξενούμενο να ξεφεύγει εκ νέου, με 15-32 στο 17’ 18” και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη να προηγούνται με 17-34.

Στο 21’ 16” η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους (17-38) και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 29-49 υπέρ του φιλοξενούμενου.

4’ 06” πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους τριάντα πόντους (32-62) με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 32-63.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 8-23, 17-34, 29-49, 32-63.