Ο Αιγινιακός επικράτησε με 70-67 του Εργόναθλου Πολυκάστρου μετά από δύο παρατάσεις, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ταξίδεψε με μόλις έξι παίκτες στο Αιγίνιο, έχασε τον ένα στο δεύτερο δεκάλεπτο λόγω τραυματισμού, παρ’ όλα αυτά αποδείχθηκε επτάψυχος και βρήκε τις ψυχικές δυνάμεις να επιστρέψει από το μείον δέκα του πρώτου ημιχρόνου και να οδηγήσει το παιχνίδι στις παρατάσεις, μιας και χρειάστηκαν δύο για να λυγίσει. Στον αντίποδα, ο επίσης ελλειπής Αιγινιακός είχε (έστω και αριθμητικά) περισσότερες επιλογές, παρ’ όλα αυτά δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα στις… καθυστερήσεις.

Με τις ομάδες να μετρούν περισσότερες απώλειες, παρά παρουσίες λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών (Σάββατο – Τετάρτη) για να καλυφθούν τα κενά που έχουν προκύψει εξαιτίας των αναβολών, είναι φυσικό επόμενο μέρα με την μέρα το επίπεδο του μπάσκετ που βλέπουμε να φθίνει. Η γιατρός της αναμέτρησης μπήκε τέσσερις φορές λόγω τραυματισμών παικτών. Μήπως η Ένωση θα πρέπει να μπει στη διαδικασία μιας διαφορετικής, όχι τόσο πιεστικής διαχείρισης του ορισμού των αναβληθέντων αγώνων;

Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου κατάφερε να αποσπαστεί με 4-10 και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 9-13.

Ο Αιγινιακός μείωσε σε 12-13 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον φιλοξενούμενο να απαντά ξεφεύγοντας με έξι πόντους (12-18). Η ομάδα της βόρειας Πιερίας προσπέρασε με 33-23, τρέχοντας ένα σερί δεκατεσσάρων πόντων, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου μείωσαν τη διαφορά στην ελάχιστή της τιμή (40-39) με τους παίκτες του Δημήτρη Ροδά να κλείνουν την περίοδο με το υπέρ τους 45-43.

Με το γηπεδούχο να να ξεφεύγει για μία ακόμα φορά (49-43) ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο και τον Εργόναθλο να καταφέρνει να περάσει μπροστά στο σκορ με 56-59 πριν ο Αιγινιακός ισοφαρίσει στους πενήντα εννέα πόντους, και να οδηγήσει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί σημειώθηκαν μόλις τέσσερις πόντοι στο ξεκίνημά της, με τις δύο ομάδες να μένουν άσφαιρες και ισόπαλες (61-61) μέχρι και την ολοκλήρωσή του.

Στη δεύτερη παράταση ο Αιγινιακός προηγήθηκε με 69-63, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 70-67.

*Απολογούμαστε για την έλλειψη χρόνου στη διακύμανση του σκορ, αλλά δυστυχώς η επιλογή μας να παρακολουθήσουμε τον αγώνα από την κερκίδα και όχι από τα δημοσιογραφικά, ώστε να μπορούμε να έχουμε και φωτορεπορτάζ, είχε αυτό το «κόστος» μιας και από την εξέδρα ο χρόνος που απομένει είναι αόρατος!

Διαιτητές: Χρυσάφης – Χατζημπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 9-13, 33-23, 45-43, 59-59, 61-61, 70-67.