Η ΑΓΕ Πιερίας επικράτησε με 66-60 του Εδεσσαϊκού στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ΑΓΕ Πιερίας με όπλο της το εξαιρετικό απόψε μακρινό της σουτ, κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας της Έδεσσας και να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα μετά από ένα πολύ δυνατό και ωραίο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση και ξεκίνησαν με ένα σερί 5-0 στα πρώτα 3,5 λεπτά. Από εκεί και μετά όμως η ομάδα της Κατερίνης έκανε την αντεπίθεσή της και μέσα στο επόμενο τρίλεπτο κατάφερε να φτάσει και να προσπεράσει τον αντίπαλό της με το σκορ να είναι στο 9-7, 3 λεπτά πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί. Ο Εδεσσαϊκός δεν κατάφερε να ξαναπάρει την πρωτοπορία στα τελευταία λεπτά και η πρώτη περίοδος έληξε με τις δύο ομάδες στο 12-11.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ανήκει εξ ολοκλήρου στους γηπεδούχους που ξαναπήραν το όπλο τους από τα 6,75 και έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιες τιμές. Αρχικά με ένα επιμέρους 8-4 στα πρώτα 3 λεπτά η ΑΓΕΠ κατάφερε να προηγηθεί με 5 πόντους και στη συνέχεια με ένα νέο 7-2 ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στους 10 πόντους (27-17), 3:30 πριν το ημίχρονο. Το επόμενο ένα λεπτό οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και με ένα σερί 5-0 έκαναν το σκορ 27-22. Ωστόσο η ΑΓΕΠ δεν το έβαλε κάτω και στο επόμενο δίλεπτο έφτιαξε ένα δικό της 7-0 και πήγε στην ανάπαυλα με τη διαφορά στο +12 και το σκορ στο 34-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν αποφασισμένοι να επιστρέψουν στο ματς και το έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά όταν σε μόλις 3:03 έτρεξαν ένα σερί 8-0 και κατέβασαν την διαφορά στους 4 πόντους στο 34-30. Η ΑΓΕΠ πέτυχε τους πρώτους της πόντους (4) στο δεύτερο ημίχρονο περίπου 4 λεπτά μετά την έναρξή του και κατάφερε να πάρει μία ανάσα, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν γρήγορα με δικούς τους 4 πόντους. Ακολούθησαν δύο πόντοι και μία βολή για τους γηπεδούχους που ενώ ένιωσαν για λίγο ασφαλείς, 2 συνεχόμενα τρίποντα του Εδεσσαϊκού έφερναν τους φιλοξενούμενους στο -1 και το σκορ στο 41-40. Το ματς ήταν πλέον ξανά ντέρμπι και οι δύο ομάδες πρόσεχαν πολύ τις κινήσεις τους. Η ΑΓΕΠ πέτυχε τρίποντο ένα λεπτό πριν το φινάλε της περιόδου, με το συνολικό 5-2 στα τελευταία δευτερόλεπτα να της δίνει ένα μικρό προβάδισμα 4ων πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Εδεσσαϊκός σκόραρε πρώτος στο τέταρτο δεκάλεπτο και μείωσε στο σουτ τη διαφορά (46-44) αλλά η ΑΓΕΠ ήταν αποφασισμένη ότι «θα ζήσει ή θα πεθάνει» με το τρίποντο, πράγμα που έκανε με μεγάλη επιτυχία. Ακολούθησαν δύο σουτ 3ων πόντων για τους γηπεδούχους που τους έφεραν στο +8 (στα πρώτα δύο λεπτά) και τους έδωσαν την αυτοπεποίθηση που ήθελαν για να αφήσουν πίσω τους την εμφάνιση του κακού 3ου δεκαλέπτου. Ο Εδεσσαϊκός δεν παραδόθηκε και προσπάθησε να απαντήσει με το δικό του 5-0 να τον ξαναφέρνει σε απόσταση πολύ κοντινή (52-49) 5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Αλλά η ΑΓΕΠ έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και αυτό δεν είχε σκοπό να το αλλάξει την κρίσιμη στιγμή. Με 3 τρίποντα στην σειρά και πολύ καλές άμυνες, η ομάδα τα Κατερίνης ξέφυγε και πάλι με 12, με το χρόνο αυτή τη φορά να είναι ασφυκτικά κατά του Εδεσσαϊκού που στα τελευταία 3 λεπτά αναζητούσε μία μεγάλη ανατροπή. Με 5 συνεχόμενους πόντους οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν θέλουν να παραδοθούν και μείωσαν στους 7 (61-54), 1:43 για το φινάλε, αλλά ένα νέο τρίποντο μαχαιριά της ομάδας της Πιερίας έστειλε ξανά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και τελείωσε την υπόθεση «νίκη». Το επιμέρους 6-2 των φιλοξενούμενων στο τελευταίο λεπτό με το τελευταίο δίποντο σε σχεδόν νεκρό χρόνο, μείωσε την διαφορά για τον Εδεσσαϊκό, που αν και πάλεψε, δεν μπόρεσε να βρει αντίδοτο στα «φαρμακερά» σουτ των Κατερινιωτών. Η ΑΓΕΠ πήρε την νίκη με 66-60 πετυχαίνοντας 14 τρίποντα συνολικά στο παιχνίδι και παίζοντας πολύ δυνατή άμυνα κατά διαστήματα.

Έτσι λοιπόν γράφτηκε η ιστορία αυτής της αναμέτρησης με τους παίκτες της ΑΓΕ Πιερίας να κερδίζουν και να φτάνουν τις 6 νίκες στον όμιλο (6-7) ενώ τον Εδεσσαϊκό να μένει στο 5-7 μετά την αποψινή του ήττα.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Φελεκίδης.