Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 72-41 του Αετού Κιλκίς στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε μία εκ προοιμίου άνιση μάχη, καθώς ο Αετός Κιλκίς αποδεκατισμένος από κρούσματα, ασθενείς και τραυματίες ταξίδεψε στην Ημαθία με μόλις έναν άνδρα, τέσσερις εφήβους και τρεις παίδες, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια δεν δυσκολεύτηκε να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο και με ρεκόρ 6-6 να σκαρφαλώσει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Στον αντίποδα ο λείψανδρος Αετός Κιλκίς είχε διαστήματα στα οποία παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός, ωστόσο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του αγώνα να διεκδικήσει κάτι περισσότερο και με απολογισμό πέντε νίκες κι επτά ήττες βρίσκεται στο τέταρτο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα.

Από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια αποσπάστηκε για τα καλά στο σκορ και περιορίζοντας τον Αετό Κιλκίς σε μονοψήφιο σκορ και προηγήθηκε με 29-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ανέβασε την απόδοσή του, εκμεταλλευόμενος και τη «χαλάρωση» της ομάδας της Ημαθίας και ισορρόπησε το παιχνίδι, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ, καθώς αμφότερες οι ομάδες σημείωσαν από δεκατρείς πόντους, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 42-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος πάτησε και πάλι το πόδι στο γκάζι για να προηγηθεί στην ολοκλήρωση του τρίτου δεκάλεπτο με τριάντα πόντους (59-29).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον ΓΑΣ Αλεξάνδρεια να φτάνει στη νίκη με το τελικό 72-41.

Διαιτητές: Καραμανλής – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 29-7, 42-20, 59-29, 72-41.