Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 64-59 του Βαφύρα στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η ομάδα της Κατερίνης που βρισκόταν μπροστά σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα, μπορεί στο τέλος να απειλήθηκε αρκετά αλλά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στην ομάδα του Δίου που πάλεψε αλλά δεν κατάφερε να φύγει αυτή νικήτρια.

Σε μία ισορροπημένη πρώτη περίοδο, ο Πιερικός ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 7-0 γρήγορα στην αναμέτρηση. Ο Βαφύρας προσπάθησε να απαντήσει αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν απαντήσεις και η διαφορά δεν μπορούσε να μειωθεί μέχρι το τελευταίο δίλεπτο της περιόδου. Εκεί η ομάδα του Δίου έκανε ένα 6-0 σερί μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και έριξε τη διαφορά στους 2 πόντους (13-11).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Βαφύρας μπήκε πιο συγκεντρωμένος και μέσα στα πρώτα 4,5 λεπτά αφού ακολουθούσε από κοντά τον αντίπαλό του στο σκορ, ισοφάρισε το παιχνίδι στους 17 πόντους. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 11-2 σε 2,5 λεπτά κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στους 9 πόντους, τη μεγαλύτερη μέχρι εκείνη τη χρονική στιγμή στο παιχνίδι (28-19). Ο Βαφύρας προσπάθησε να ψαλιδίσει κάπως την διαφορά πριν το ημίχρονο και με ένα δικό του 4-2 έκανε το σκορ 30-23, που ήταν και το αποτέλεσμα στην ανάπαυλα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η επιθετική απόδοση των δύο ομάδων ανέβηκε κατακόρυφα σε σχέση με τα δύο πρώτα δεκάλεπτα, αλλά η διαφορά όχι απλά δεν μπορούσε να μειωθεί αλλά ανέβηκε και σε διψήφια νούμερα. Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε καλύτερα και με ένα καλό πρώτο τετράλεπτο πήγε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Αρχικά πήγε την διαφορά στους 10 (35-25) στα πρώτα δύο λεπτά, και στη συνέχεια στους 12 (39-27) στα επόμενα δύο με ένα συνολικό επιμέρους 9-4. Από εδώ και μετά η ομάδα του Βαφύρα άρχισε να επιστρέφει σιγά σιγά. Κάνοντας ένα επιμέρους 11-3 μέσα σε 2,5 περίπου αγωνιστικά λεπτά, ο Βαφύρας πλησίασε στους 4 πόντους τον Πιερικό (42-38) και έδωσε νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ωστόσο οι παίκτες της Κατερίνης αντέδρασαν και κατάφεραν με ένα 9-4 στα 46 δευτερόλεπτα πριν βγει η περίοδος να ανεβάσουν τη διαφορά στους 9 πόντους. Στα τελευταία δευτερόλεπτα της 3ης περιόδου ο Βαφύρας σκόραρε δίποντο αλλά στην τελευταία επίθεση του δεκαλέπτου ο Πιερικός απάντησε με σουτ 3ων πόντων στη λήξη του χρόνου και η διαφορά ήταν και πάλι διψήφια μετά από 30 λεπτά αγώνα παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να πλησιάσουν (54-44).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με μία τελευταία προσπάθεια να ξανακάνουν ντέρμπι το παιχνίδι στο τέταρτο δεκάλεπτο και τα κατάφεραν. Αρχικά το 4-1 σε ενάμιση λεπτό έριξε τη διαφορά κάτω από το «ψυχολογικό» όριο των 10 (55-48) και στη συνέχεια το 7-5 που πέτυχαν, έκανε το σκορ 60-55, 5:28 πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Στα επόμενα 2,5 λεπτά οι δύο ομάδες πέτυχαν από 2 πόντους και το σκορ βρισκόταν στο 62-57 στα τελευταία 120 δευτερόλεπτα. Ο Πιερικός που έβλεπε ότι δεν μπορούσε να τελειώσει την υπόθεση νίκη από την επίθεση, έσφιξε την άμυνά του και δεν επέτρεψε ποτέ στον Βαφύρα να ρίξει τη διαφορά σε απόσταση ενός σουτ, έχοντας πάντα ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Στο τελευταίο λεπτό του παιχνιδιού οι δύο αντίπαλοι πέτυχαν από ένα ζευγάρι ελεύθερων βολών και ο Βαφύρας αστόχησε σε τρίποντο που θα τον έφερνε σε απόσταση αναπνοής. Έτσι η μοίρα του αγώνα έβγαλε νικητές τους γηπεδούχους με το τελικό 64-59, και τους φιλοξενούμενους να τα έχουν δώσει όλα αλλά να μην πετυχαίνουν την ανατροπή που κυνηγούσαν.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι στο οποίο ο Πιερικός Αρχέλαος πήρε μία αγχωτική νίκη που τον έφερε στο 10-2 ενώ ο Βαφύρας Δίου έμεινε, μετά την ήττα, στο 3-10 στα πλαίσια αυτής της 11ης αγωνιστικής.

Διαιτητές: Χρυσάφης – Χάνος.