Ο Σκυδραϊκός επικράτησε με 72-59 της ΑΚΕ Πιερίας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σκύδρας σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Σκυδραϊκός έθεσε τις βάσεις για τη νίκη από το πρώτο δεκάλεπτο, στην συνέχεια διατήρησε και διαχειρίστηκε το προβάδισμά του και σημείωσε την έκτη του νίκη σε έντεκα αγώνες, η οποία τον φέρνει στο έκτο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα. Στον αντίποδα, η ΑΚΕ Πιερίας, ήταν μεν ανταγωνιστική από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, ωστόσο δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και παραμένει ουραγός χωρίς νίκη σε δέκα αγώνες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης ο Σκυδραϊκός μπήκε αποφασισμένος να πάρει την τύχη του αγώνα στα χέρια του, περιόρισε την ΑΚΕ Πιερίας σε μονοψήφιο σκορ και προηγήθηκε με 19-6 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι ομάδες ήταν ιδιαίτερα παραγωγικές, με την ομάδα της Κατερίνης να ισορροπεί το παιχνίδι και το γηπεδούχο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 43-26.

Ισορροπημένο ήταν και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Ανέστη Κολοβού να σημειώνουν δεκατρείς πόντους, τη φιλοξενούμενη δεκαπέντε και το σκορ να διαμορφώνεται σε 56-41.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Σκυδραϊκό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 72-59.

Διαιτητές: Παζάρκας – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 19-6, 43-26, 56-41, 72-59.