Η Γουμένισσα ηττήθηκε με 45-72 από τους Πάνθηρες στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γουμένισσας σε αγώνα για την 11η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι Πάνθηρες ήταν ισοπεδωτικοί στα πρώτα δεκάλεπτα των δύο ημιχρόνων κι έφτασαν σε μία εύκολη νίκη η οποία τους διατηρεί στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με εννέα νίκες και δύο ήττες, ενώ η Γουμένισσα, η οποία ήταν ανταγωνιστική στο δεύτερο δεκάλεπτο και κατάφερε να «ροκανίσει» τη διαφορά στο τέταρτο, παραμένει στην ένατη θέση με απολογισμό δύο νίκες σε έντεκα αγώνες.

Οι Πάνθηρες μπήκαν απόλυτα συγκεντρωμένοι στην αναμέτρηση, κατάφεραν να περιορίσουν τη Γουμένισσα σε μονοψήφιο σκορ, εκμεταλλεύτηκαν την αποτελεσματική τους άμυνα και επιθετικά και προηγήθηκαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 6-30.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν από δεκατέσσερις πόντους και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 20-44.

Το τρίτο δεκάλεπτο είναι ένα «remake» του πρώτου, με τη γηπεδούχο να σημειώνει μόλις τέσσερις πόντους, την ομάδα της Κατερίνης είκοσι έναν και τη διαφορά να εκτοξεύεται στους σαράντα έναν (24-65).

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με την Γουμένισσα ωστόσο να «μαζεύει» την έκταση της ήττας και τους Πάνθηρες να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 45-72.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Θεοδωρίδης.

Δεκάλεπτα: 6-30, 20-44, 24-65, 45-72.