Ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επικράτησε με 62-52 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια επέστρεψε στις νίκες, τερματίζοντας το μίνι σερί των δύο ηττών, χάρη σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο το οποίο του επέτρεψε να πάρει διαφορά ασφαλείας που τον οδήγησε στην τελική επικράτηση. Πλέον η ομάδα της Ημαθίας έχει πέντε νίκες και έξι ήττες και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Στον αντίποδα, ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών, ο οποίος ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να έχει ανάλογη συνέχεια στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με ρεκόρ 4-7 υποχώρησε στην έβδομη θέση.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, γεγονός που αποτυπώθηκε και στο σκορ, καθώς η ολοκλήρωσή του βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στους δώδεκα πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος ήταν αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να παραμένει σταθερός σε παραγωγικότητα, ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια έκλεισε το πρώτο μισό του αγώνα με το υπέρ του 30-24.

Η ομάδα της Ημαθίας μπήκε ιδιαίτερα «ζεστή» στο δεύτερο ημίχρονο σημειώνοντας είκοσι τέσσερις πόντους και σε συνδυασμό με την σταθερότητα στην παραγωγικότητα του Μέγα, κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ με 52-27.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά του, διατηρώντας το σε διψήφιο επίπεδο κι έφτασε στη νίκη με το τελικό 62-52.

Διαιτητές: Χατζηκώστας – Παπαγερίδης.

Δεκάλετπα: 12-12, 30-24, 52-27, 62-52.