Οι Ατρόμητοι επικράτησαν με 58-57 του ΠΑΟΚ Αλμωπίας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Την παρθενική τους νίκη στην Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ σημείωσαν οι Ατρόμητοι, οι οποίοι κατάφεραν να καταβάλουν τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα μετά από δέκα αποτυχημένες προσπάθειες χάρη σε ένα τρίποντο του Γαμβράκη σε νεκρό χρόνο. Η ήττα αυτή ήταν η δέκατη σε δώδεκα αγώνες και παρέμειναν στην ένατη θέση του ομίλου. Όσο για τους ουραγούς και «ταλαιπωρημένους» Ατρόμητους, απέδειξαν ότι παρά τα αμέτρητα προβλήματα που αντιμετωπίζουν την τρεχουσα αγωνιστική περίοδο «υπάρχει ζωή»…

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας να είναι αυτός που βρήκε τις περισσότερες λύσεις στην επίθεση και κατάφερε να προηγηθεί με 13-18 στο τέλος της περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Ατρόμητους να σημειώνουν δεκαοκτώ πόντους και τον φιλοξενούμενο δεκαπέντε, με το σκορ να διαμορφώνεται στο ημίχρονο σε 31-33.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο με την ομάδα της Αριδαίας να μπαίνει στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έχοντας προβάδισμά τριών πόντων (43-46).

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ροζ φύλλο αγώνα αυτού του «κλειστού» παιχνιδιού θα κετέλησε, έστω και οριακά στα χέρια των παικτών του ΠΑΟΚ Αλμωπίας, ο Γαμβράκης ευστόχησε σε νεκρό χρόνο για λογαριασμό των γηπεδούχων και με το τελικό 58-57 τους χάρισε την πολύ σημαντική -από πλευράς ψυχολογίας- νίκη.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλετπα: 13-18, 31-33, 43-46, 58-57.