Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ηττήθηκε με 54-56 από την ΑΓΕ Πιερίας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα κατέκτησε η ΑΓΕ Πιερίας, σε έναν αγώνα που κι αυτός όπως και της Τετάρτης είχε δραματικό φινάλε και κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με την ομάδα της Κατερίνης να μετρά πλέον πέντε νίκες κι επτά ήττες και να ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα ο Εργόναθλος, ο οποίος στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε μία ανάσα από την ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε, υποχώρησε στο έκτο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα επίσης με ρεκόρ 5-7 και μετρά πλέον τρεις συνεχόμενες ήττες.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση η ΑΓΕ Πιερίας, η οποία ήταν ιδιαίτερα παραγωγική στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί στην ολοκλήρωσή του με 17-24.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος ισορρόπησε το παιχνίδι, με τη φιλοξενούμενη ωστόσο να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας διψήφιο προβάδισμα (29-39).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να σημειώνουν συνολικά δεκαέξι πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 38-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος προσπάθησε να πετύχει την ανατροπή, με την ΑΓΕ Πιερίας να καταφέρνει να «αποδράσει» από το Πολύκαστρο με το τελικό 54-56.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης – Κουβάτσης.

Δεκάλετπα: 17-24, 29-39, 38-46, 54-56.