Ο Αετός Κιλκίς επικράτησε με 81-81 της Γουμένισσας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Αετός Κιλκίς χάρη στην παραγωγικότητά του στο πρώτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου σημείωσε είκοσι πέντε και είκοσι οκτώ πόντους αντίστοιχα, λύγισε την αντίσταση της Γουμένισσας σημειώνοντας την τρίτη του νίκη σε εννέα αγώνες και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, η Γουμένισσα με δύο νίκες και επτά ήττες παραμένει ένατη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικός, γεγονός που το έδωσε τη δυνατότητα να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί με 25-17 στην ολοκλήρωσή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γουμένισσα ισορρόπησε το παιχνίδι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το σκορ στο 40-33 υπέρ του γηπεδούχου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα του τρίτου δεκάλεπτου με τον Αετό Κιλκίς να σημειώνει δεκατρείς πόντους, την Γουμένισσα έντεκα και το σκορ να διαμορφώνεται σε 53-44.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Χάρη Καμψιάδη συνδέθηκαν ξανά με το αντίπαλο καλάθι σημειώνοντας είκοσι οκτώ πόντους και κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 81-61.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 25-17, 40-33, 53-44, 81-61.