Ο Εδεσσαϊκός επικράτησε με 83-42 του Αιγινιακού, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Εδεσσαϊκός κατάφερε να πετύχει σε ένα ημίχρονο όσους πόντους δεχόταν μέχρι σήμερα ο Αιγινιακός κατά μέσο όσο σε κάθε αγώνα, στο ίδιο διάστημα τον περιόρισε στους δεκαοκτώ πόντους και πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής και μάλιστα με άκρως εμφατικό τρόπο φτάνοντας τις πέντε νίκες σε έντεκα αγώνες και παραμένει στην έκτη θέση. Ο Αιγινιακός, που έδειξε σημεία ζωής μόνο στο τρίτο δεκάλεπτο, έχει πλέον επτά νίκες και τρεις ήττες και είναι τέταρτος στη βαθμολογία.

Ο Εδεσσαϊκός ήταν κυρίαρχος και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με αποτέλεσμα να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί με 22-8.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τον γηπεδούχο να σημειώνει είκοσι οκτώ πόντους και σε συνδυασμό με τους δέκα που δέχθηκε πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 50-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός έδειξε να αντιδρά, ωστόσο δεν κατάφερε να μειώσει σημαντικά τη διαφορά, η οποία παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα και το σκορ διαμορφώθηκε σε 61-33.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Εδεσσαϊκό να διευρύνει ακόμα περισσότερο το προβάδισμά του και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 83-42.

Διαιτητές: Χάνος – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 22-8, 50-18, 61-33, 83-42.