Οι Ατρόμητοι ηττήθηκαν με 45-91 από τον Πιερικό Αρχέλαος στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Για μία ακόμη αγωνιστική η άμυνα του Πιερικού Αρχέλαο θύμιζε γρανίτη για ένα ημίχρονο, καθώς δέχθηκε μόλις έντεκα πόντους και μη επιτρέποντας με αυτόν τον τρόπο στους Ατρόμητους να ακολουθήσουν το ρυθμό του πέτυχε την ένατή του νίκη στο πρωτάθλημα και παραμένει στη δεύτερη θέση, μία μπροστά από τους Βατανιακό και Αιγινιακό που τον ακολουθούν. Στον αντίποδα, οι Ατρόμητοι των έξι ουσιαστικά παικτών (δηλώθηκε αλλά δεν αγωνίστηκε ο προπονητής τους, Κώστας Λαδάς) παραμένουν ουραγοί της βαθμολογίας, με την ελπίδα να αγωνιστούν το συντομότερο ξανά στη φυσική τους έδρα.

Για τρίτο συνεχόμενο αγώνα ο Πιερικός Αρχέλαος δέχθηκε μονοψήφιο αριθμό πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να αποσπαστεί από νωρίς στο σκορ και να προηγηθεί με 9-24 στο τέλος της περιόδου.

Η ομάδα της Κατερίνης στο δεύτερο δεκάλεπτο περιόρισε τους αντιπάλους της μόλις στους δύο πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους τριάντα και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ της 11-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η παραγωγικότητά των Ατρόμητων βελτιώθηκε, αυτή των παικτών του Ηλία Λοτζανιώτη παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 25-67.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί με τον Πιερικό Αρχέλαο να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 45-91.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Καρυπίδης.

Δεκάλεπτα: 9-24, 11-45, 25-67, 45-91.