Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας ηττήθηκε με 43-91 από την ΚουΠα Κιλκίς στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όπως αναμενόταν, η ΚουΠα Κιλκίς πέρασε με άνεση και από την Αριδαία κάνοντας το έντεκα στα έντεκα και συνεχίζει να οδηγεί αήττητη την κούρσα στον πρώτο όμιλο, νικώντας τον ΠΑΟΚ Αλμωπίας ο οποίος παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο και δύο νίκες και εννέα ήττες παραμένει στο ένατο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα.

Η ΚουΠα Κιλκίς κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, καθώς πήρε από το ξεκίνημά του το προβάδισμα στο σκορ, το διεύρυνε συνεχώς και προηγήθηκε στην ολοκλήρωσή του με 11-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας παρουσιάστηκε βελτιώμενος και ανταγωνιστικός, ισορρόπησε το παιχνίδι, με τη φιλοξενούμενη ωστόσο να βρίσκει περισσότερες λύσεις στην επίθεση και να προηγείται στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 23-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Θωμά Τσάτση πάτησαν ξανά το πόδι στο γκάζι, με τη διαφορά να ξεπερνά τους τριάντα πόντους και το σκορ να διαμορφώνεται σε 30-65.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν ήταν το τέταρτο με την ΚουΠα Κιλκίς να επικρατεί με το τελικό 43-91.

Διαιτητές: Κορδαλής – Παζάρκας.

Δεκάλεπτα: 11-26, 23-43, 30-65, 43-91.