Η ΑΚΕ Πιερίας ηττήθηκε με 37-69 από τον Ζαφειράκη Νάουσας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Οι φιλοξενούμενοι επέβαλαν από την αρχή την κυριαρχία τους στο παρκέ και όντας εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση στα 3/4 της αναμέτρησης, δεν δυσκολεύτηκαν καθόλου και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από την Κατερίνη, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να φανούν ανταγωνιστικοί.

Η ομάδα της Νάουσας πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ και μέσω της πολύ δυνατής άμυνάς της κατάφερε να προηγηθεί με 2-11 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου και να οδηγήσει τη διαφορά σε διψήφια τιμή 2:50 πριν το φινάλε της περιόδου (5-15). Η ΑΚΕΠ δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων στην περίοδο αυτή και διαφορά διατηρήθηκε μέχρι να λήξει το δεκάλεπτο, όπου το σκορ ήταν 9-20.

Η δεύτερη περίοδος ήταν ξεκάθαρα παράσταση για ένα ρόλο. Οι παίκτες της Νάουσας ξεκίνησαν με ένα σερί 0-7 στα πρώτα δύο λεπτά, όταν και η ΑΚΕΠ πέτυχε το πρώτο και μοναδικό καλάθι της στο δεύτερο δεκάλεπτο με σουτ τριών πόντων. Από εκεί και μετά το 0-20 των φιλοξενούμενων δεν αφήνει περιθώρια περαιτέρω σχολιασμών καθώς η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 35 πόντους στο ημίχρονο και το παιχνίδι είχε πάρει από πολύ νωρίς το δρόμο του. Οι 27 πόντοι ενεργητικό και οι μόλις 3 παθητικό της ομάδας του Ζαφειράκη στην δεύτερη περίοδο, έκαναν το δεύτερο μισό της αναμέτρησης να έχει καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Με την επιστροφή των ομάδων στο παρκέ για το δεύτερο μέρος, ήταν προφανές πως η αμυντική εικόνα της ΑΚΕΠ έπρεπε να αλλάξει αισθητά, γεγονός το οποίο και συνέβη. Οι γηπεδούχοι κράτησαν τους αντιπάλους τους στο 0 για 6 λεπτά, και στους 5 πόντους συνολικά στην τρίτη περίοδο, ενώ οι ίδιοι πέτυχαν 14. Έτσι σε μία περίοδο εντελώς διαφορετική για την ομάδα της Κατερίνης, η διαφορά δεν ανέβηκε περισσότερο αλλά μειώθηκε, ελάχιστα βεβαίως.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ωστόσο ανήκε και αυτό στην ομάδα της Νάουσας, που στα πρώτα 6:12 δημιούργησαν ένα σερί 0-9. Η ομάδα της Πιερίας προσπάθησε να απαντήσει με ένα σερί 7-0 αλλά στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις, και η διαφορά έφτασε ξανά πάνω από τους 30. Το τελικό 37-69 δεν αφήνει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας και πλήρους κυριαρχίας των παικτών του Ζαφειράκη.

Έτσι λοιπόν η ομάδα της Νάουσας πήρε το άνετο διπλό στην Κατερίνη και έφτασε στη 10η νίκη της στον όμιλο (10-6) ενώ η ΑΚΕ Πιερίας παρέμεινε κολλημένη στο απόλυτο 0 (0-9).