Ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ηττήθηκε με 57-70 από τον Βατανιακό στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Πολυκάστρου, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Όλα πήγαν ιδανικά για τον λείψανδρο Βατανιακό, ο οποίος ταξίδεψε μόλις με επτά παίκτες στο Πολύκαστρο, καθώς κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο και στην συνέχεια να διαχειριστεί τόσο το προβάδισμά του όσο και τις δυνάμεις του και να κάνει δικό του ροζ φύλλο της αναμέτρησης, σημειώνοντας την όγδοη νίκη του σε έντεκα αγώνες που τον διατηρεί στην τρίτη θέση του ομίλου. Για τον Εργόναθλο Πολυκάστρου αυτή ήταν η έκτη ήττα, ωστόσο διατηρήθηκε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Αποφασιστικά μπήκε στην αναμέτρηση ο Βατανιακός, ο οποίος κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να προηγηθεί με 8-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εργόναθλος Πολυκάστρου ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον φιλοξενούμενο να διατηρεί στο τέλος του ημιχρόνου το προβάδισμά πάνω από τους δέκα πόντους (21-36).

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του τρίτου δεκάλεπτου, του οποίο ολοκληρώθηκε με 40-52 υπέρ της ομάδας της Κατερίνης.

Ίδιο ήταν το μοτίβο και του τέταρτου δεκάλεπτου με τον Βατανιακό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 57-70.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 8-20, 21-36, 40-52, 57-70.