Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 57-48 του Μέγα Αλέξανδρου Γιαννιτσών στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Η μεν άμυνα ήταν πρόθυμη, η δε επίθεση ασθενής για τους άνευρους Πάνθηρες, οι οποίοι έκαναν τα εύκολα δύσκολα κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών που πάλεψε διεκδικώντας τις πιθανότητές του για τη νίκη, με την ομάδα της Κατερίνης να καταφέρνει να αποσπαστεί στο σκορ στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου, ωστόσο να καρδιοχτυπά μέχρι τέλους.

Με τη νίκη τους αυτή οι Πάνθηρες έφτασαν τις οκτώ σε δέκα αγώνες και παραμένουν στη δεύτερη θέση, ενώ για τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών αυτή ήταν η έκτη ήττα.

Οι Πάνθηρες κράτησαν τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών χωρίς εύστοχη προσπάθεια εντός παιδιάς για 4’ 44”, ωστόσο δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν (6-1), με αποτέλεσμα μόλις ο φιλοξενούμενος βρήκε τα σουτ να προηγηθεί με 6-7 στο 5’ 11” και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα της Κατερίνης να προηγείται με 17-15.

Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί οκτώ πόντων για το 25-18 στο 14’ 10”, με τους παίκτες του Δημήτρη Κυριαζή να απαντούν μειώνοντας σε 25-23 στα επόμενα εξήντα οκτώ δευτερόλεπτα. Οι Πάνθηρες ξέφυγαν με επτά (30-23) στο 17’ 36” με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να ισοφαρίζει στους τριάντα πόντους στο 19’ 46”, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες έκλεισαν το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Οι παίκτες του Δάμη Χρυσίδη κατάφεραν να αποσπαστούν με επτά πόντους (44-35) στην εκπνοή του τρίτου δεκάλεπτου χάρη σε ένα 7-0 στα τελευταία 3’ 55”.

Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο (46-35) στο 31’ 33”, με τον φιλοξενούμενο να μην καταθέτει τα όπλα και να μειώνει σε 50-46 στο 37’ 54”, ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή με τους Πάνθηρες να κατακτούν το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 57-48.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 17-15, 30-30, 44-35, 57-48.