Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 68-55 του ΓΑΣ Αλεξάνδρεια στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 10η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο, διεύρυνε τη διαφορά του καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και πήρε το ντέρμπι της πόλης, με το οποίο άνοιξε η αγωνιστική, σε έναν αγώνα που ο ΓΑΣ Αλεξάνδρεια ήταν μεν ανταγωνιστικός, υπολειπόταν όμως στις λεπτομέρειες του αντιπάλου του, με αποτέλεσμα μία δίκαιη νίκη για τον τυπικά γηπεδούχο Άθλο.

Με αυτή του τη νίκη ο Άθλος Αλεξάνδρειας έκανε το δέκα στα δέκα και συνεχίζει ακάθεκτος προς την πρωτιά του ομίλου και την πρόκριση στα playoff για την ανάδειξη του πρωταθλητή, ενώ ο συντοπίτης του ΓΑΣ έχει πλέον τέσσερις νίκες και έξι ήττες και βρίσκεται στο πέμπτο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τον Άθλο Αλεξάνδρειας να είναι αυτός που βρήκε της περισσότερες λύσεις στην επίθεση κι ολοκλήρωσε την περίοδο με το υπέρ του 19-14.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου,με τον γηπεδούχο να καταφέρνει να πάει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου έχοντας στα χέρια του μία διαφορά στα όρια του διψήφιου (36-27).

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Βασίλη Αγγέλη να αποκτήσουν σημαντικό πλεονέκτημα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα καθώς προηγήθηκε με 55-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Άθλος Αλεξάνδρειας κατάφερε να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 68-55.

Διαιτητές: Χάνος – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 19-14, 36-27, 55-41, 68-55.