Ο Αετός Κιλκίς ηττήθηκε με 58-71 από τον Ζαφειράκη Νάουσας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Ζαφειράκης ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα, θέτοντας τις βάσεις για την έκτη φετινή του νίκη σε εννέα αγώνες και παρέμεινε στην τρίτη θέση, μία νίκη πίσω από τους Πάνθηρες και τη δεύτερη θέση του ομίλου, ενώ ο Αετός Κιλκίς -που αν μπορεί να κρατήσει κάτι είναι μόνο η εμφάνισή του στο δεύτερο ημίχρονο που παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός- ηττήθηκε για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική και είναι έβδομος με ρεκόρ 3-6.

Ο Ζαφειράκης Νάουσας μπήκε αποφασιστικά στην αναμέτρηση, πήρε το προβάδισμα στο σκορ, αποσπάστηκε από τον αντίπαλό του κι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ του 12-20.

Ανάλογη ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον φιλοξενούμενο να σημειώνει διπλάσιους πόντους (11-22) από τον αντίπαλό του και το σκορ του ημιχρόνου διαμορφώθηκε σε 23-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να μπορεί να πλησιάσει στο σκορ τον Ζαφειράκη ο οποίος παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας (52-59).

Στο ίδιο μοτίβο κύλησε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της Νάουσας να επικρατεί με το τελικό 58-71.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 12-20, 23-42, 42-59, 58-71.