Ο Εδεσσαϊκός ηττήθηκε με 49-75 από τον Πιερικό Αρχέλαο στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος πέρασε από την Αριδαία, επικρατώντας του τυπικά γηπεδούχου Εδεσσαϊκού (ο αγώνας άλλαξε γήπεδο διεξαγωγής το απόγευμα λόγω ενός προβλήματος της τελευταίας στιγμής που προέκυψε στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Έδεσσας) σημειώνοντας την τρίτη του συνεχόμενη νίκη και παρέμεινε στη δεύτερη προνομιούχο θέση με ρεκόρ 8-2. Αντίθετα για τον Εδεσσαϊκό, ο οποίος μπόρεσε να κοντράρει την ομάδα της Κατερίνης μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα και έκτη συνολικά, ωστόσο παρέμεινε στην έκτη θέση, καθώς και οι ομάδες που τον ακολουθούν δεν κατάφεραν να κερδίσουν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος περιόρισε τον αντίπαλό του στους δέκα πόντους και κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ με το 10-19 να είναι το σκορ στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Εδεσσαϊκός έβγαλε αντίδραση, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μειώσει σημαντικά τη διαφορά και οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 25-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος ήταν καταιγιστικός σημειώνοντας είκοσι οκτώ πόντους και σε συνδυασμό με τους δεκατρείς που δέχθηκε ξέφυγε στο σκορ με 38-60 διαλύοντας κάθε αμφιβολία για το ποιος θα είναι ο νικητής του αγώνα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πιερικός Αρχέλαος διαχειρίστηκε το προβάδισμά του με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 49-75.

Διαιτητές: Μητώνας – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 10-19, 25-32, 38-60, 49-75.