Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών επικράτησε με 76-61 της Γουμένισσας στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Γιαννιτσών Έλλη Μυστακίδου, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών κατάφερε σημειώσει τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του όντας καλύτερος της αντιπάλου του στα πρώτα δεκάλεπτα κάθε ημιχρόνου και με τέσσερις νίκες και πέντε ήττες παραμένει στην έκτη θέση της βαθμολογίας. Στον αντίποδα, αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα και η έβδομη σε εννέα αγώνες για την Γουμένισσα η οποία είναι όγδοη στη βαθμολογία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών χάρη στην παραγωγικότητά του κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και να αποσπαστεί με έξι πόντους (21-15) στο τέλος της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Γουμένισσα ισορρόπησε το παιχνίδι, σημείωσε είκοσι πόντους, με το γηπεδούχο όμως να σημειώνει έναν περισσότερο και να προηγηθεί στην ανάπαυλα με 42-35.

Οι παίκτες του Μέγα μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση νίκη, φτάνοντας την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο επίπεδο και έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 61-46.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η φιλοξενούμενη ισορρόπησε το παιχνίδι, με τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών να διαχειρίζεται το προβάδισμά του και να κατακτά το ροζ φύλλο αγώνα με τον τελικό 76-61.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 21-15, 42-35, 61-46, 76-61.