Ο Άθλος Αλεξάνδρειας επικράτησε με 77-62 του Σκυδραϊκού, στο Κλειστό Γυμναστήριο του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας, σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να προηγηθεί με διψήφια διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και να διαχειριστεί το προβάδισμά του στην συνέχεια παρά την προσπάθεια του Σκυδραϊκού να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης και παρέμεινε αήττητος και με διαφορά δύο νικών από τους διώκτες του, με τον Σκυδραϊκό που γνώρισαν την ήττα μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες και με ρεκόρ 5-4 βρίσκονται στην τέταρτη θέση.

Ο Άθλος Αλεξάνδρειας μπήκε ιδιαίτερα ζεστός στην αναμέτρηση σημειώνοντας είκοσι δύο πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά έξι πόντων από τον αντίπαλό του (22-16).

Και στο δεύτερο δεκάλεπτο ο γηπεδούχος παρέμεινε συνδεδεμένος με αντίπαλο καλάθι και παρά το γεγονός ότι είχε απέναντί του είχε έναν άκρως ανταγωνιστικό Σκυδραϊκό πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος με 43-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η άμυνες βελτιώθηκαν, το παιχνίδι ισορρόπησε με τον ηλεκτρονικό πίνακα για γράφει 58-45 στο τέλος της περιόδου.

Ισορροπημένο ήταν και το τέταρτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες ωστόσο να χαλαρώνουν, την παραγωγικότητα των ομάδων να βελτιώνεται και τον Άθλο Αλεξάνδρειας να επικρατεί με το τελικό 77-62.

Διαιτητές: Ντόγκας – Χατζηκώστας.

Δεκάλεπτά: 22-16, 43-33, 58-45, 77-62.