Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας επικράτησε με 63-58 του Εργόναθλου Πολυκάστρου, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αριδαίας σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας χάρη σε ένα πολύ καλό δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ, άντεξε στην αντεπίθεση του Εργόναθλου Πολυκάστρου στην τελευταία περίοδο και κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα τερματίζοντας το σερί των πέντε ηττών που είχε και με δύο νίκες και οκτώ ήττες βρίσκεται στην όγδοη θέση. Ο Εργόναθλος γνώρισε την πέμπτη ήττα του σε δέκα αγώνες και παραμένει στην πέμπτη θέση χάνοντας σημαντικό έδαφος στο κυνήγι της τέταρτης θέσης που οδηγεί στα playoff για τις θέσεις 5-8.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τον Εργόναθλο Πολυκάστρου να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 15-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ Αλμωπίας σημείωσε είκοσι πόντους και σε συνδυασμό με τους έντεκα που δέχθηκε κατάφερε να αποσπαστεί στο σκορ και να προηγηθεί στο ημίχρονο με 35-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο φιλοξενούμενος εμφανίστηκε βελτιωμένος, ωστόσο η ομάδα της Αριδαίας κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά της και να κλείσει το δεκάλεπτο έχοντας διαφορά δέκα πόντων (48-38).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Παπαδόπουλου προσπάθησαν να κάνουν την ανατροπή, ωστόσο ο ΠΑΟΚ διατηρήθηκε μπροστά στο σκορ κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 63-58.

Διαιτητές: Μητώνας – Κορδαλής.

Δεκάλεπτα: 15-16, 35-27, 48-38, 63-58.