Οι Πάνθηρες επικράτησαν με 67-58 του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας στο Β’ Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κατερίνης Θεόδωρος Διαμαντόπουλος σε αγώνα για την 12η αγωνιστική του Β’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ .

Η ομάδα της Πιερίας είχε το προβάδισμα σε ολόκληρη τη διάρκεια του αγώνα και παρά το γεγονός πως η διαφορά που έχτισε μειώθηκε σε απόσταση ενός σουτ στην τέταρτη περίοδο, κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη και το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στους αξιόμαχους παίκτες του ΓΑΣ Αλεξάνδρειας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι και άρχισαν να οικοδομούν μικρές διαφορές στην πρώτη περίοδο με καλύτερη αυτή των 9 πόντων. Η άμυνά τους ήταν αρκετά δυνατή και κράτησαν χαμηλά τον αντίπαλό τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 19-12.

Και στη δεύτερη περίοδο οι Πάνθηρες μπήκαν καλύτερα και κατάφεραν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα. Έφτασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια τιμή (28-17) 4:12 πριν το φινάλε του ημιχρόνου και τη διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου όπου και προηγούνταν με 39-25 χάρη στην πολύ καλή τους αμυντική λειτουργία.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά μουδιασμένα το δεύτερο ημίχρονο αφού στα πρώτα πέντε λεπτά επιτεύχθηκαν μόνο 5 πόντοι συνολικά (2-3). Και οι δύο άμυνες άρχισαν να σφίγγουν και η διαφορά παρέμενε σε ίδια επίπεδα με αυτά του δευτέρου δεκαλέπτου χωρίς κανείς να μπορεί να πετύχει κάποιο σερί για να την μεταβάλλει. Το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου έγραφε 53-39.

Ωστόσο η ομάδα της Αλεξανδρείας αρνήθηκε να παραδοθεί χωρίς μάχη. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας έκανε τη δυναμική επιστροφή του στο παιχνίδι. Με ένα καταπληκτικό σερί 0-11 στα πρώτα 4:20, οι φιλοξενούμενοι έβαλαν φωτιά στο παιχνίδι και μείωσαν τη διαφορά στους 3 πόντους (53-50). Η τρομερή αυτή αμυντική και επιθετική έκρηξη των φιλοξενούμενων όμως δεν μπόρεσε να συνεχιστεί, καθώς παρά την πολύ βελτιωμένη αμυντική τους εικόνα, δεν βρήκαν τα σουτ που χρειάστηκαν για να πετύχουν την ολική ανατροπή. Οι Πάνθηρες κατάφεραν με ένα επιμέρους 10-3 να ξαναπάνε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο 2:30 πριν το φινάλε (63-53), κάνοντας πολύ δύσκολο το έργο των αντιπάλων τους στα τελευταία λεπτά. Οι παίκτες της Αλεξάνδρειας το μόνο που κατάφεραν στο τέλος ήταν να μειώσουν τη διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο και δεν μπόρεσαν να αποφύγουν την ήττα παρά την εξαιρετική τους προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Κάπως έτσι οι Πάνθηρες πέτυχαν την 7η νίκη τους στον όμιλο και έφτασαν το ρεκόρ τους στο 7-2 ενώ ο ΓΑΣ Αλεξάνδρειας έμεινε μόνο με την καλή προσπάθεια του τελευταίου δεκαλέπτου και έφυγε με ήττα από την Κατερίνη και το ρεκόρ του στο 4-5.