Ο Αιγινιακός επικράτησε με 59-47 της ΑΓΕ Πιερίας, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Αιγινίου σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Σε έναν πολύ κακό αγώνα, ο Αιγινιακός κατάφερε να βρει τα πατήματά του στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσει στην τελική επικράτηση πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, σημειώνοντας την τέταρτη συνεχόμενη νίκη του η οποία τον διατήρησε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με απολογισμό έξι νίκες και δύο ήττες. Στον αντίποδα, η ΑΓΕ Πιερίας γνώρισε την ήττα μετά από δύο συνεχόμενες νίκες και με ρεκόρ 3-7 παραμένει στο έβδομο σκαλί του βαθμολογικού πίνακα.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και την ΑΓΕ Πιερίας να προηγείται στην ολοκλήρωσή του με 9-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκάλεπτου, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου όντας ισόπαλες στους είκοσι πέντε πόντους.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το τρίτο δεκάλεπτο, με την ομάδα της βόρειας Πιερίας να είναι αυτή που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και προηγήθηκε με 40-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αιγινιακός κατάφερε όχι μόνο να εδραιώσει το προβάδισμά του, αλλά να το φτάσει και σε διψήφιο επίπεδο και να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 59-47.

Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Τοπαλίδης.

Δεκάλεπτα: 9-12, 25-25, 40-36, 59-47.