Οι Ατρόμητοι ηττήθηκαν με 60-81 από τον Βατανιακό, στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Κιλκίς σε αγώνα για τη 12η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Βατανιακός κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα στο Κιλκίς, κόντρα στους μαχητικούς και άκρως ανταγωνιστικούς Ατρόμητους, χάρη σε ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο που του επέτρεψε να αποσπαστεί στο σκορ και να διαχειριστεί το προβάδισμά του στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα οι Ατρόμητοι παραμένουν ουραγοί χωρίς νίκη, σε μία χρονιά που εξελίσσεται σε «Οδύσσεια ενός ξεριζωμένου», έχοντας δώσει μακριά από τη φυσική τους έδρα όλα τα παιχνίδια, ενώ ο Βατανιακός με επτά νίκες και τρεις ήττες παραμένει στο κυνήγι μίας εκ των δύο προνομιούχων πρώτων θέσεων που οδηγούν στα playoffs για την ανάδειξη του πρωταθλητή.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Βατανιακό να προηγείται με 11-12.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου, με τον φιλοξενούμενο να είναι αυτός που βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ του 34-39.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Πλάτωνα Χοτοκουρίδη κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ, δέχθηκαν δέκα πόντους και σημειώνοντας είκοσι τρεις ξέφυγαν με διψήφια διαφορά και το σκορ διαμορφώθηκε σε 44-62.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ατρόμητοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο ο Βατανιακός κατάφερε να διατηρήσει σε υψηλά επίπεδα το προβάδισμά του και να φτάσει στη νίκη με το τελικό 60-81.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Κουβάτσης.

Δεκάλεπτα: 11-12, 34-39, 44-62, 60-81.