Ο Βαφύρας ηττήθηκε με 30-75 από τον Πιερικό Αρχέλαο, στο Κλειστό Γυμναστήριο Αγίου Σπυρίδωνα, σε εξ αναβολής αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α’ ομίλου της Α’ ΕΚΑΣΚΕΜ.

Ο Πιερικός Αρχέλαος μπήκε αποφασισμένος να ξεκινήσει νικηφόρα τη νέα χρονιά και να βρεθεί μόνος δεύτερος στη βαθμολογία, «στραγγάλισε» επιθετικά τον Βαφύρα, ο οποίος σημείωσε μόλις εννέα πόντους στο πρώτο ημίχρονο κι έφτασε σε μία δίκαιη επικράτηση και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 7-2, με τον Γραβάνη να κάνει το ντεμπούτο του με την ομάδα της Κατερίνης για τη φετινή σεζόν, κλείνοντας ταυτόχρονα τον πρώτο γύρο έχοντας την καλύτερη άμυνα στον όμιλο με παθητικό 51,22 πόντους ανά αγώνα και τη δεύτερη καλύτερη στο πρωτάθλημα πίσω από τον Άθλο Αλεξάνδρειας ο οποίος έχει δεχθεί 44,25 πόντους ανά αγώνα.

Στον αντίποδα, για τον Βαφύρας αυτή ήταν η τρίτη συνεχόμενη ήττα και με απολογισμό τρεις νίκες κι έξι ήττες παραμένει στο όγδοο σκαλοπάτι του βαθμολογικού πίνακα.

Στο πρώτο ημίχρονο οι παίκτες του Ηλία Λοτζανιώτη κυριάρχησαν και στις δύο πλευρές του παρκέ και δεχόμενοι τέσσερις και πέντε πόντους αντίστοιχα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με το υπέρ τους 9-51, μετατρέποντας πρόωρα το υπόλοιπο της αναμέτρησης σε τυπική διαδικασία.

Στο δεύτερο ημίχρονο η παραγωγικότητα του φιλοξενούμενου μπορεί να έπεσε κατακόρυφα, ωστόσο δεν επέτρεψε στον Βαφύρα να σημειώσει περισσότερους από έντεκα πόντους σε κανένα δεκάλεπτο κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 30-75.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης.

Δεκάλεπτα: 4-21, 9-51, 19-68, 30-75.