Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 σετ την Επίσεντρ Ποντολιάνι στην Ουκρανία στο πλαίσιο του πρώτου αγώνα της φάσης των «16» του CEV Challenge Cup.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πέτυχε μισή νίκη-πρόκριση με «φόντο» τα προημιτελικά του θεσμού. Αυτό διότι, πλέον, χρειάζεται μόλις δύο σετ την άλλη βδομάδα στον επαναληπτικό του Αγίου Θωμά προκειμένου να «σφραγίσει» το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι «πράσινοι» δεν πραγματοποίησαν καλό ξεκίνημα και βρέθηκαν πολύ γρήγορα πίσω στο σκορ (7-2) προϊόντος και της απραξίας πολλών ημερών στην οποία βρισκόταν η ομάδα. Στη συνέχεια, το «τριφύλλι» απέκτησε ρυθμό, ροκάνισε την εις βάρος του διαφορά και πλησίασε τους Ουκρανούς. Η Ποντολιάνι πραγματοποίησε νέα αντεπίθεση στα μέσα του σετ και πήρε «κεφάλι» τριών πόντων (15-12). Εκεί ανέλαβαν (ξανά) δράση οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου, πήραν 2 φορές διαφορά 2 πόντων και τελικά το σετ κατέληξε στα χέρια τους μετά από «παράταση» με 24-26.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν «on fire»! Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στο τάραφλεξ, πήραν πολύ γρήγορα προβάδισμα πέντε (2-7) πόντων δείχνοντας τις προθέσεις του με το «καλησπέρα». Οι γηπεδούχοι έδειξαν «σφυγμό» και κατάφεραν να επιστρέψουν στο σετ μειώνοντας, μάλιστα, μέχρι και στους 2 πόντους (9-11). Σε εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» πάτησε ξανά το γκάζι και με επιμέρους σκορ 1-5 και με δύναμη του το μπλοκ πήρε σημαντικό πλεονέκτημα (10-16). Η Πολοντιάνι «απάντησε» με επιμέρους 4-0 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο σετ (14-16) ενώ λίγο αργότερα έφερε τη διαφορά στον πόντο (16-17). Οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν (ακόμη μία) αντεπίθεση και ξέφυγαν με τρεις πόντους (17-20) σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έκαναν την τελευταία προσπάθεια τους ώστε να πάρουν το σετ προτού αυτό καταλήξει στα «χέρια» των παικτών του Παναθηναϊκού με το «ισχνό» 23-25.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε (και αυτό) εξαιρετικά για τους «πράσινους» καθώς πήραν «αέρα» τριών πόντων. Η Ποντολιάνι αντέδρασε άμεσα, πήρε προβάδισμα (7-6) δείχνοντας ότι η σημερινή αναμέτρηση μόνο «εύκολη» δεν είναι. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες ακολουθούσαν ή μία την άλλη στο σκορ μέχρι η ουκρανική ομάδα να πάρει τον ρυθμό που είχε στο πρώτο σετ και να «ανοίξει» τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (15-11). Αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε με τη διαφορά να φτάνει στους 5 πόντους (18-13) λίγες στιγμές αργότερα. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου μείωσαν στους 3 (18-15) αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό καθώς η διαφορά ανέβηκε ξανά στους 5 (20-15). Με το σκορ στο 22-17 οι «πράσινοι» επιχείρησαν τη τελευταία «ζαριά» τους αναφορικά με αυτό το σετ. Αυτή η προσπάθεια έμεινε στη… μέση (23-19) καθώς οι Ουκρανοί βρήκαν τις λύσεις που έψαχναν και εν τέλει μείωσαν παίρνοντας το σετ με 25-20.

Το 4ο σετ είχε τη μορφή ντέρμπι με το ξεκίνημα του. Ο Παναθηναϊκός πήρε «ελαφρύ» προβάδισμα της τάξης των 2 πόντων, ωστόσο πάντοτε η ουκρανική ομάδα «κολλούσε» και έμενε στο παιχνίδι. Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» παρέμεινε απόλυτα συγκεντρωμένο και προσηλωμένο και πήρε διαφορά 4 πόντων (8-12) σε ένα πολύ κομβικό σημείο του σετ. Η καθολική κυριαρχία του «τριφυλλιού» δε σταμάτησε εκεί κι αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να πάει ακόμα και στους 6 πόντους (11-17).

Τα σετ: 24-26, 23-25, 25-20, 22-25 σε 125′.