Του Ευάγγελου Στελλάκη

Η Στρασμπούρ συνέτριψε τον ΠΑΟΚ με σκορ 105-78 στην Rhenus Arena κι έφτασε εύκολα στο 1-0, στον πρώτο αγώνα της σειρά των play-in του Basketball Champions League.

Στο πρώτο μέρος, η Στρασμπούρ έκανε με το… καλημέρα γνωστές τις προθέσεις της, καθώς προηγήθηκε με 8-0 στο δίλεπτο.

Ο ΠΑΟΚ βελτιώθηκε στα λεπτά που ακολούθησαν (15-12 στο 6′) αλλά η προβληματική του εικόνα στην άμυνα δεν του επέτρεψε να διατηρήσει επαφή με το σκορ (30-18 στο 10′).

Με τους Έντι και Μπόχατσικ να σημειώνουν 16 και 14 πόντους αντίστοιχα στο ημίχρονο, δίχως ιδιαίτερη πίεση, η ελληνική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με διαφορά 23 πόντων στις πλάτες της (57-34 στο 20′).

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον ΠΑΟΚ εμφανώς ανεβασμένο και στις δύο πλευρές του παρκέ, με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ 6-19, το οποίο είχε ως αποκορύφωμα τα δύο διαδοχικά τρίποντα του Τολιόπουλου που έριξαν την διαφορά στους 10 (63-53 στο 26′).

Κάπου εκεί το… ντεπόζιτο του ΠΑΟΚ άδειασε. Η ασπρόμαυρη άμυνα είχε επιτρέψει μόλις 10 πόντους σε 7 λεπτά στους Γάλλους, όμως στο κλείσιμο της τρίτης περιόδου τα προβλήματα επανήλθαν, με αποτέλεσμα οι Θεσσαλονικείς να δεχθούν 10 πόντους αλλά αυτή τη φορά μέσα σε 3 λεπτά (77-59 στο 30′). Ένα 9-0 των γηπεδούχων στο συγκεκριμένο διάστημα, ουσιαστικά καθάρισε την υπόθεση νίκη, με την διαφορά να επανέρχεται κοντά στους 20 πόντους.

Στην παρέα των Έντι και Μπόχατσικ, οι οποίοι δεν σταμάτησαν να προκαλούν φθορές στον ΠΑΟΚ, προστέθηκε κι ο Νιγηριανός σέντερ, Ίκε Ούντανοχ. Ο βετεράνος έβαλε κι αυτός το… λιθαράκι με πόντους από το ζωγραφιστό. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με το σκορ στο 91-64, ο Άρης Λυκογιάννης αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή. Το μόνο που άλλαξε ως το φινάλε ήταν πως οι Γάλλοι ξεπέρασαν τους 100 πόντους, διασκεδάζοντας τους 2.000 φίλους τους που βρέθηκαν στις εξέδρες.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Κακός αμυντικά ο ΠΑΟΚ στη συντριπτική πλειοψηφία του 40λεπτου. Η εμφάνιση ήταν θετική επιθετικά, όμως στην πίσω πλευρά του παρκέ τα προβλήματα ήταν τεράστια…

O MVP: Ο Τζάρελ Έντι πέτυχε 26 πόντους στην οικονομική συσκευσία των 7/9 εντός πεδιάς, ενώ έβαλε κι 8/10 βολές. Σπουδαίο ματς από τον Αμερικανό σουτέρ που είχε και 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ σε 24:48 λεπτά παρουσίας.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Η συνολική αμυντική λειτουργία του ΠΑΟΚ με αρκετά χαμένα ριμπάουντ, ολιγωρίες και έλλειψη ενέργειας.

ΟΙ ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γιάρομιρ Μπόχατσικ με 20 πόντους και 3 ασίστ κι ο Ίκε Ούντανοχ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ κάλυψαν και με το παραπάνω τις σημαντικές απουσίες των δύο κρουσμάτων της γαλλικής ομάδας, Τζον Ρόμπερσον και Γιανί Μορέν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Ο ΠΑΟΚ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15/28 τρίποντα (54%) αλλά αυτό το εξαιρετικό βράδυ από την περιφέρεια πήγε… στράφι.

ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ: Άχρωμο ντεμπούτο από τον Ντεμίτρι Ρίβερς με 3 πόντους, 1/5 εντός πεδιάς, ένα λάθος και 5 φάουλ σε 16 λεπτά παρουσίας. Θέλει χρόνο ο πρώην παίκτης της Νίμπουρκ.

ΤΟ ΣΧΟΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ αδίκησε τον εαυτό του, αφού άφησε ξανά την Στρασμπούρ να ξεφύγει. Πιθανότατα δεν θα άλλαζε η έκβαση του ματς, παρ’ όλα αυτά η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να χάσει με μικρότερη διαφορά. Οι δύο ομάδες θα συναντηθούν στον επαναληπτικό της Πυλαίας την επόμενη Τετάρτη (12/1) και σίγουρα ο Λυκογιάννης κι οι παίκτες του έχουν πολλά να βελτιώσουν, αν θέλουν να ισοφαρίσουν τη σειρά.

Διαιτητές: Λίστσκα, Καστίγιο, Χορόζοβ.

Δεκάλεπτα: 30-18, 57-34, 77-59, 105-78.

Στρασμπούρ (Τουόβι): Μπένγκι 2, Κουριέ 4, Μέιγ 3, Μίνιγκ 1, Μίτσελ 13 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μποχάτσικ 20 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 7/7 βολές), Καβαλιέρ 9 (2), Έντι 26 (3/4 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 8/10 βολές), Λάνσντοουν 10 (2), Ουντάνοχ 17 (7/10 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Τζόουνς 18 (7/9 δίποντα, 4/4 βολές, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γ. Καμπερίδης 5 (1), Ογκμπέιντε, Ρούμογλου 3 (1), Τολιόπουλος 18 (6/10 δίποντα, 6/9 βολές, 5 ασίστ), Χριστοδούλου 5 (1), ΝτιΛέο 14 (4), Καμαριανός, Λοβ 10 (1), Μάντζαρης 2, Ρίβερς 3 (1).

Ομαδικά στατιστικά – Στρασμπούρ: 20/36 δίποντα, 13/26 τρίποντα, 26/31 βολές, 38 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 17 επιθετικά), 25 ασίστ, 5 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 5 λάθη.

Ομαδικά στατιστικά – ΠΑΟΚ: 13/25 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 7/7 βολές, 22 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 17 λάθη.

Πηγή: Gazzetta